نخست وزیر سابق فرانسه: ابرقدرت آمریکا دیگر وجود ندارد

سیاسی

نخست وزیر سابق فرانسه اظهار کرد، جامعه بین‌الملل در جهان چند قطبی فعلی تنها نمی تواند تسلیم منافع یک کشور واحد یعنی آمریکا شود و دیگر ابرقدرت آمریکا عملا وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، فرانسوا فیون، نخست وزیر سابق فرانسه در سخنانی در مجمع SPIEF-2015 گفت : جامعه بین‌المللی نمی تواند تنها تحت حاکمیت یک مرکز و یک تشکیلات باشد. به همین دلیل است که هارمونی جهانی به رغم همه تناقضات باید مبتنی بر اصول توازن و تعادل باشد زیرا شما نمی توانید وضعیتی را تضمین کنید که در آن تنها آمریکا همه مشکلات را حل کند.

فیون در ادامه خاطر نشان کرد: از طرف دیگر مشارکت در مشکلات افغانستان و عراق به نوبه خود اشتیاق آن‌ها ( آمریکایی‌ها ) را کشته است و بنابر این ما ممکن است بگوییم که نفوذ استثنائی آمریکا و ابرقدرت استثنایی آمریکایی دیگر عملا وجود ندارد زیرا فرآیندهای جدیدی وجود دارند که در حال حاضر در جریان هستند و اروپا و آسیا را متحد می‌کنند و در عین حال روسیه نیز نقشی مهم ایفا می‌کند.

فیون تاکید کرد:‌ اروپا از این لحاظ نیاز دارد که استقلال و قدرت خود را سوای از یک نفوذ خارجی تضمین کند.

نخست وزیر سابق فرانسه خاطر نشان کرد: باید بفهمیم که نه اروپا و نه روسیه نیز اگر که به منافع دو جانبه و همکاری میان خود احترام نگذارند نمی‌توانند به آینده خود مطمئن باشند .

فیون پیش تر نیز خاطر نشان کرد: اروپا کاملا وابسته به واشنگتن شده که به اعتقاد او این قاره را مجبور ساخته وارد جنگ صلیبی با روسیه شود و درعین حال مجبور شده سیاستی را در پیش گیرد که مطلقا بر خلاف منافع اروپا است.

انتهای پیام

کد N863422