۰

نخست وزیر سابق فرانسه: ابرقدرت آمریکا دیگر وجود ندارد

  • ۱۸بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه

نخست وزیر سابق فرانسه اظهار کرد، جامعه بین‌الملل در جهان چند قطبی فعلی تنها نمی تواند تسلیم منافع یک کشور واحد یعنی آمریکا شود و دیگر ابرقدرت آمریکا عملا وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، فرانسوا فیون، نخست وزیر سابق فرانسه در سخنانی در مجمع SPIEF-2015 گفت : جامعه بین‌المللی نمی تواند تنها تحت حاکمیت یک مرکز و یک تشکیلات باشد. به همین دلیل است که هارمونی جهانی به رغم همه تناقضات باید مبتنی بر اصول توازن و تعادل باشد زیرا شما نمی توانید وضعیتی را تضمین کنید که در آن تنها آمریکا همه مشکلات را حل کند.

فیون در ادامه خاطر نشان کرد: از طرف دیگر مشارکت در مشکلات افغانستان و عراق به نوبه خود اشتیاق آن‌ها ( آمریکایی‌ها ) را کشته است و بنابر این ما ممکن است بگوییم که نفوذ استثنائی آمریکا و ابرقدرت استثنایی آمریکایی دیگر عملا وجود ندارد زیرا فرآیندهای جدیدی وجود دارند که در حال حاضر در جریان هستند و اروپا و آسیا را متحد می‌کنند و در عین حال روسیه نیز نقشی مهم ایفا می‌کند.

فیون تاکید کرد:‌ اروپا از این لحاظ نیاز دارد که استقلال و قدرت خود را سوای از یک نفوذ خارجی تضمین کند.

نخست وزیر سابق فرانسه خاطر نشان کرد: باید بفهمیم که نه اروپا و نه روسیه نیز اگر که به منافع دو جانبه و همکاری میان خود احترام نگذارند نمی‌توانند به آینده خود مطمئن باشند .

فیون پیش تر نیز خاطر نشان کرد: اروپا کاملا وابسته به واشنگتن شده که به اعتقاد او این قاره را مجبور ساخته وارد جنگ صلیبی با روسیه شود و درعین حال مجبور شده سیاستی را در پیش گیرد که مطلقا بر خلاف منافع اروپا است.

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.