آمانو: کشورها باید تعهدشان را به اجرای کامل امنیت هسته‌ای نشان دهند

سیاسی

یوکیو آمانو گفت: شرکت‌های هسته‌ای، نهادهای نظارتی هسته‌ای و دولت‌ها باید تعهد خود را به اجرای قانون «اول ایمنی» را نشان دهند تا از بروز حوادثی مثل فاجعه نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما ژاپن جلوگیری شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از وب سایت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس که در نشست بین‌المللی اقتصاد در سن‌پطرزبورگ حضور داشت در مورد انرژی هسته‌ای و اهمیت آن آظهار کرد: بسیاری از کشورها هم‌چنان بر نقش مهم انرژی هسته‌ای به عنوان بخشی از منابع انرژی خود تاکید دارند. این کشورها معتقدند که انرژی هسته‌ای می‌تواند به بهبود امنیت انرژی، کاهش تولید آلاینده‌های کربنی و تقویت اقتصاد آن‌ها کمک کند.

آمانو گفت: موضوعات مرتبط به تغییرات آب و هوایی برای بسیاری از کشورها که در حال استفاده از انرژی هسته‌ای هستند، اهمیت ویژه‌ای دارد.

در 50 سال اخیر، بدون شک استفاده از انژری هسته‌ای باعث کاهش قابل توجه تولید گازهای گلخانه‌ای شده است. برخلاف انرژی‌های تجدیدپذیر که نمی‌توان همیشه از آن به عنوان یک منبع تولید انرژی قابل اطمینان نام برد؛ انرژی هسته‌ای همواره می‌تواند یک مقدار پایه برق را برای یک اقتصاد مدرن تولید کند.

یوکیو آمانو هم‌چنین در مورد فاجعه نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما ژاپن در سال 2011 گفت: تجربه‌هایی که از فاجعه نیروگاه فوکوشیما آموختیم هم‌اکنون باعث افزایش امنیت هسته‌ای در سرتاسر جهان شده است.

در این رابطه، شرکت‌های گرداننده نیروگاه‌های هسته‌ای، نهادهای نظارتی هسته‌ای و دولت‌ها باید تعهد محکم خود را به اجرای قوائد قانون «اول ایمنی» را نشان دهند تا از بروز دوباره حوادثی هم‌چون فوکوشیما جلوگیری شود.

او هم‌چنین بر اهمیت حرکت به سمت فرهنگ اجرای کامل ایمنی و امنیت هسته‌ای تاکید کرد.

انتهای پیام

کد N863347