/تحلیل-واشنگتن‌پست/

قدرت سفید بودن؛ چطور در آمریکا برخی "تروریستند" و برخی "کودک"!

سیاسی

پلیس آمریکا در حال بررسی واقعه تیراندازی مرگبار و مرگ 9 آمریکایی - آفریقایی در کلیسای امانوئل چارلزتون است. واقعه‌ای تاسف بار و نمونه‌ای از جنایات ناشی از نفرت که توسط یک سفید پوست به وقوع پیوست. متاسفانه این اتفاق واقعه‌ای بی سابقه‌ در تاریخ آمریکا نیست. کلیساهای متعلق به سیاهپوستان مدت‌های مدیدی است که هدف نژاد پرستان سفیدپوست قرار می‌گیرد؛ کسانی که در اقدامی با هدف ترور جامعه سیاهپوستان، کلیساهای متعلق به آنها را سوزانده و یا به رگبار می‌بندند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه واشنگتن پست در تحلیلی به بررسی حمله‌ اخیر شهروند آمریکایی سفید پوست به کلیسای سیاهپوستان پرداخته و نوشته است:

«یکی از دردناک‌ترین اقدامات تروریستی در تاریخ آمریکا در 1963 علیه کلیسای سیاهپوستان در بیرمنگام رخ داد. چهار دختر در حمله گروهی موسوم به "کو کلوکس کلان" به این کلیسا جان باختند؛ واقعه‌ای که موجی از اعتراضات و جنبش‌های مدنی را به راه انداخت.

اما این روزها اگربه خروجی‌های مهم رسانه‌ها گوش دهید نامی از "تروریسم" در پوشش‌های خبری حادثه اخیر نمی‌شنوید. تاکنون شنیده نشده که موج اصلی رسانه‌ها از مظنون سفید پوست 21 ساله این حمله به نام دیلان روف، به عنوان "تروریست" یاد کنند و اگر در این مساله بخواهیم به وقایع گذشته و نمونه‌های دیگر حمله سفیدپوستان اشاره کنیم، باید بگوییم که چنین چیزی شنیده هم نخواهد شد. در عوض توضیحی که برای اقدام وی در نظر گرفته خواهد شد مساله‌ای ساده خواهد بود: مشکل روانی. احتمالا از اقدام او به عنوان یک خطای انسانی و بیماری یاد می‌شود. روف گویا قربانی سوء رفتار یا عدم برخورداری از منابع درمانی روانی است!

داستان به سرعت برای روف ساخته شد. هنوز چند ساعتی از بازداشت او نگذشته بود که جوناتان گیلیام، مامور ویژه اف بی آی در شبکه سی‌ان‌ان ظاهر شد و اعلام کرد، روف احتمالا دچار مسائل روانی است و نمی‌داند که کار اشتباهی انجام داده است. این قدرت سفید بودن در آمریکاست!

با این حال رسانه‌های آمریکایی سیاست متفاوتی را در قبال پوشش خبری مسائل آفریقایی -آمریکایی‌ها یا مسلمانان اتخاذ می‌کنند. این افراد به عنوان مظنون، به سرعت تروریست و جانی نام می‌گیرند که کاملا توسط مقاصد شیطانی و نه تاثیرات بیرونی به انجام اقدامات تروریستی مبادرت کرده‌اند. در حالی که مظنونان سفید پوست تنها انسان‌های منزوی هستند، خشونت از سوی سیاهپوستان و مسلمانان سیستماتیک بوده که نژاد و مذهب آنها باید پاسخگوی آن باشند.

در خصوص واقعه اخیر جوزف ریلی، شهردار چارلزتون این تیراندازی را کنشی از سوی "یک انسان سرشار از نفرت" توصیف کرد‍! در حالی که حتی سیاهپوستان قربانی، مورد تهمت و افترا قرار می‌گیرند. زندگی آنها برای یافتن هرگونه تخلف یا نشانه‌ای برای توجیه کشتار یا حمله‌ای که برای آنها رخ داده مورد بازرسی و جستجو قرار می‌گیرد: در نمونه‌ای از این موارد شبکه فاکس در برنامه‌ای نتیجه گرفت که ترایوون مارتین در هنگام مرگش کلاه پوشیده بوده و همین امر عامل مرگ (قتل) وی بوده است! در نمونه‌های دیگری مایکل براون سیگار دزدیده بود و اریک گارنر به دلیل سیگار فروشی کشته شد. دست کم این‌ها توجیهاتی است که نویسندگان رسانه‌هایی چون نیویورک تایمز به ارائه آنها پرداخته‌اند.

در گفت‌وگوهای عمومی کودکان سیاهپوست افرادی تلقی می‌شوند که پس از قربانی شدن بزرگسالان شرور بالقوه خواهند بود اما تیراندازان و قاتلان سفید پوست به عنوان کودک به تصویر کشیده می‌شوند حتی اگر در دهه 20 زندگی خود باشند. رسانه‌ها و پلیس در گزارش‌ها و بیانیه‌های خود درباره واقعه تامیر رایس 12 ساله از او به عنوان "مرد جوان" یاد کردند؛ او که در یک فروشگاه در حال بازی با یک اسلحه اسباب بازی بود و به ضرب گلوله پلیس کشته شد. اما جیمز هولمز 25 ساله سفیدپوست که ده‌ها نفر را به رگبار بست در رسانه‌ها "یک کودک معمولی"، "یک کودک آمریکایی نرمال" و "کودک باهوش" نام گرفت.

همین سناریو برای روف در حال اجراست. شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان در یکی از برنامه‌های اخیرش تاکید کرد که این فرد 21 ساله فقط یکی از "کودکان خسته و از پا افتاده" آمریکایی است.

از زمان بازداشت روف به اتهام قتل 9 تن، روزنامه وال استریت ژورنال و سایر رسانه‌های مهم خبری در تیترهای خود از او به عنوان یک آدم تنها و منزوی یاد کرده‌اند.اما تن دادن به این جریان و خوانش رسانه‌ای نژاد پرستانه و طعنه آمیز بسیار دشوار است. کسانی که در این واقعه کشته شدند گناهشان فقط و فقط حضور در مراسم چهارشنبه شب یک کلیسا بوده است. در این میان می‌توان گفت با توجه به تاریخچه کلیسای مذکور هدف گیری آن کاملا عامدانه بوده است. کلیسای امانوئل اولین کلیسای انگلیکان آفریقایی‌ها بوده که در سال 1818 توسط گروهی شامل موریس براون و دنمارک وسی، رهبر انقلاب بردگی در چارلزتون پایه‌گذاری شده است. این کیسا پیش از این نیز از سوی سفیدپوستان ترسو مورد هدف قرار گرفته بود چرا که هزینه ساخت آن توسط انجمن‌های ضد بردگی تامین شده بود. در سال 1822 اعضای این کلیسا به اتهام شرکت داشتن در انقلاب بردگی وسی تحت بازجویی قرار گرفتند و در مجازات این کلیسا کاملا سوزانده شد.

در چنین فضایی، واضح است که کشتن کشیش این کلیسا و اعضای آن اقدامی عامدانه در ابراز نفرت است. شهردار چارلزتون خاطرنشان کرده بود که تنها دلیلی که یک فرد می‌تواند وارد یک کلیسا شود و حاضران را به گلوله ببندد نفرت است.

اما باید از این هم فراتر رفت. پشت این حمله پیامی از وحشت و ارعاب وجود دارد. اقدامی که بیانگر تاریخی از تروریسم علیه بنیادهای سیاهپوستان است. در این میان تردید برخی رسانه ها در تروریسم نامیدن این قاتل سفیدپوست بیانگر همین ماجراست. در شکل گیری سریع داستان رسانه‌ها، این حقیقت که کلیساهای سیاهپوستان و مساجد در تاریخ آمریکا بارها و بارها هدف خشونتهای نژادی قرار گرفته اند نباید نادیده گرفته شود. به غیر از حادثه بمبگذاری کلیسای بیرمنگام در سال 1963 که تاریخی ترین نمونه حمله به کلیساهاست، مجموعه دیگری از این حملات در دهه 1990 نیز وجود دارد. به رسمیت شناختن این اقدامات و سایر فعالیت های مشابه علیه انجمن ها اما به نظر می رسد پس از 11 سپتامبر 2001 فراموش شده است.

اسلام هراسی به وجود آمده پس از آن تاریخ که سراسر رسانه ها و فضای سیاسی را در بر گرفت، نشان می دهد تروریسم تنها به پرونده‌هایی اطلاق می‌شود که مظنونان آن پوست تیره‌تری داشته باشند. این بار می‌توان امیدوار بود که خبرنگاران به ریشه‌های افزایش خشونتهای نژادپرستانه بپردازند. این مرد 21 ساله چگونه و کجا چنین نفرتی از سیاهپوستان را آموخته است؟

تیراندازی چارلزتون نتیجه ترکیب فرهنگ نژادپرستانه و تاریخ تروریسم در آمریکاست و به همین دلیل است که با توجه به این مسائل نیز باید آن را پوشش داد. روز جمعه سخنگوی وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد، تیراندازی چارلزتون بدون شک به منظور اشاعه ترس و ترور در جامعه صورت گرفته است. حالا که خود روف نیز اذعان کرده این افراد را به منظور آغاز یک "جنگ نژادی" به قتل رسانده، ما باید او را با نامی بخوانیم که واقعا هست: یک تروریست. »

انتهای پیام

کد N863312