افشاگری روزنامه مصری از طرح آمریکا برای منطقه با همکاری داعش

سیاسی

روزنامه مصری «الاخبار» با اشاره به سند محرمانه‌ای که اخیراً از اسناد سازمان سیا در مورد چراغ سبز آمریکا برای تشکیل یک «امارت سلفی» در شرق سوریه و ایجاد «دولت اسلامی» تحت رهبری القاعده منتشر شده، از اهداف آمریکا در حمایت از داعش پرده برداشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این روزنامه مصری در مقاله‌ای با عنوان «بازخوانی یک سند سری»‌ به قلم نبیل زکی با اشاره به سند مورد اشاره می‌نویسد: محتوای این سند که تاریخ آن مربوط به 12 آگوست 2012 است، پرده از دروغگویی واشنگتن در مورد مبارزه با سازمان‌های تروریستی برمی‌دارد و این در حالی است که بسیاری از تحلیل‌گران غربی از مدت‌ها قبل بر نقش سازمان‌های اطلاعاتی غربی در تشکیل و آموزش گروه‌های تروریستی دخیل در جنگ سوریه تاکید می‌کردند؛ اما این سند خطرناک‌ترین سندی است که از سوی سازمان سیا منتشرشده و هرگونه شک و شبهه را از بین می‌برد که داعش برای واشنگتن و غرب صرفاً ابزاری برای تغییر نظام حاکم بر دمشق است.

این روزنامه در ادامه مقاله خود می‌افزاید: این سند به نقش القاعده که داعش از بطن آن سر برآورده و همچنین دیگر گروه‌های سلفی متحد القاعده اشاره دارد که نقش اصلی را در جنگ علیه دمشق دارند و نشانگر هدف اصلی کشورهای غربی و ترکیه برای حمایت از این گروه‌های تندرو برای سیطره بر شرق سوریه است.

نبیل زکی در ادامه مقاله خود تأکید می‌کند که بر اساس سند سیا، این طرح (ایجاد امارت یا دولت اسلامی در مناطق مورد اشاره) در راستای تشدید درگیری برای تکه تکه کردن جهان عرب است و رویکرد کنونی واشنگتن اجرای دقیق محتوای این سند سری است.

روزنامه مصری الاخبار ادامه می‌دهد: آمریکا در حالی به بمباران تروریست‌های در یک منطقه تظاهر می‌کند که همزمان از دیگر تروریست‌ها در سوریه برای تحقق یک هدف حمایت می‌کند و آن هدف نگه داشتن عراق و سوریه در وضعیتی بدتر از فروپاشی و تجزیه است. چنانکه می‌توان این واقعیت را در نوشتار «سوماس مایلن» تحلیل‌گر روزنامه انگلیسی گاردین دید که نوشته است «اکنون بیش از هر زمان دیگری روشن شده که داعش هرگز به دست کشورهایی که آن را در عراق و سوریه ایجاد کرده‌اند و سال‌ها از آن حمایت کرده‌اند، نابود نمی‌شود و دخالت‌های بی‌پایان غرب برای منطقه چیزی جز خرابی و فروپاشی در بر نخواهد داشت و تنها راه‌حل برای رهایی از شر بلای داعش تکیه بر ملت‌های منطقه است، نه کسانی که داعش را ساختند و از آن حمایت مالی، آموزشی و تسلیحاتی کرده‌اند. تنها رمز رهایی از داعش بیدرای ملت‌های منطقه است.»

انتهای پیام

کد N863191