نگرانی از پیام‌ عشوه‌گرانه آمریکا برای مقام‌های ایران

ویکی لیکس, اسناد محرمانه وزارت خارجه عربستان

وب‌سایت افشاگر "ویکی لیکس" از روز جمعه با انتشار 60هزار سند محرمانه از عربستان، اعلام کرد که در هفته‌های آینده 500 هزار سند مرتبط با آل‌سعود را برملا خواهد کرد. یکی از این اسناد نامه سفارت عربستان در تهران به وزارت خارجه‌شان است.

به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، وب‌سایت "ویکی لیکس" که در سال‌های اخیر با انتشار اسناد محرمانه جنجال‌آفرین شده، این بار به سراغ سعودی‌ها رفته است و قصد دارد اسنادی محرمانه از عربستان سعودی منتشر کند.
ویکی‌لیکس، جمعه  اعلام کرد که در هفته‌های آینده بیش از ۵۰۰ هزار سند دیپلماتیک عربستان سعودی را منتشر خواهد کرد.
براساس اطلاعیه این وبسایت، اسناد یادشده شامل تماس‌های محرمانه وزارت خارجه عربستان سعودی با سفارتخانه‌های مختلف در اقصی نقاط جهان، گزارش‌های "فوق محرمانه" نهادهای دولتی عربستان سعودی از جمله وزارت کشور و سازمان‌های اطلاعاتی آن است.
ویکی‌لیکس روز جمعه در نخستین مرحله از انتشار این مدارک، بیش از ۶۰ هزار سند را منتشر کرد که اغلب با سربرگ "وزارت خارجه عربستان سعودی" هستند و برخی با علامت "محرمانه" یا "فوری" نشانه‌گذاری شده‌اند.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در صورتی که اعتبار این اسناد و مدارک تایید شود شناخت بهتری از عملکرد حکومت عربستان سعودی در قبال مسائل بین‌المللی از جمله رقابت دیرینه‌اش با ایران در منطقه، حمایتش از مخالفان مسلح حکومت بشار اسد در سوریه و دولت نظامی در مصر، و مخالفتش با توافق اتمی احتمالی با ایران به دست می‌آید.
سایت بی بی سی نوشته است: در یکی از این اسناد، مربوط به سال ۲۰۱۲، بدبینی عربستان سعودی به مذاکرات اتمی با ایران به شکلی واضح بیان شده است. در این نامه که از سفارت عربستان سعودی در تهران به وزارت خارجه این کشور در ریاض ارسال شده، از ارسال "پیام‌های عشوه‌گرانه آمریکایی‌ها" به واسطه یک میانجی ترکیه‌ای برای مقام‌های ایران ابراز ناخرسندی شده است.
سایت آمریکایی رادیو فردا، درباره این سند آورده است: این سند پیامی است از سفارت عربستان سعودی در تهران به وزارت خارجه عربستان در ریاض که عنوان می‌کند یک واسطه ترکیه‌ای پیام‌های آمریکایی‌ها را که به "لاس زدن" می‌ماند به ایران رسانده‌ است.
ویکی لیکس در سال‌های گذشته تعداد زیادی از اسناد محرمانه ایالات متحده را منتشر کرد که برخی از آنها مربوط به عربستان سعودی بود. از جمله یکی از این اسناد بیان می‌کرد که پادشاه سابق عربستان از ایالات متحده خواسته است که جهت نابودی تاسیسات اتمی ایران به این کشور حمله کند.
هنوز مشخص نیست که ویکی‌لیکس چگونه به این اسناد عربستان سعودی دسترسی یافته است.
اما ویکی‌لیکس با انتشار بیانیه‌ای در وبسایت خود، به حمله سایبری گروهی موسوم به "ارتش سایبری یمن" به شبکه کامپیوترهای وزارت خارجه عربستان سعودی اشاره کرده و گفته است که مقام‌های ریاض در ماه مه، وقوع این حمله را تایید کردند.
پس از انتشار بیانیه ویکی‌لیکس، وزارت خارجه عربستان سعودی در حساب توییتر خود از شهروندان این کشور خواسته است تا "از ورود به وبسایت‌های حاوی اسناد و اطلاعات درز کرده و نادرست، با هدف آسیب رساندن به امنیت ملی، خودداری کنند."
در بیانیه ویکی‌لیکس آمده است که انتشار این اسناد تازه در سومین سالگرد پناه بردن "جولیان آسانژ" بنیانگذار این وبسایت افشاگر، به سفارت اکوادور در لندن صورت می‌گیرد.
جولیان آسانژ پیشتر به سبب انتشار اسناد محرمانه وزارت خارجه آمریکا، تحت تعقیب قرار گرفت و به سفارت اکوادر در لندن پناه برد. وی نمی‌تواند از سفارت خارج شود چون پلیس او را دستگیر خواهد کرد.
کد N863029