وحشت در جامعه روسیه با افزایش اخبار جذب شهروندان این کشور در داعش

خبرهای مربوط به فعالیت‌های تبلیغاتی و جذب شهروندان روس باعث ایجاد وحشت در بین جامعه روسیه شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) روزنامه نزاویسیمایا گازتا در آخرین شماره خود طی مقاله‌ای با عنوان چطور می‌توان تهاجم افراطی‌ها را متوقف کرد، به قلم ولادیمیر موخین به خطر داعش برای روسیه اشاره دارد و از قول الکساندر بورتنیکوف، مدیر سازمان فدرال امنیت می‌نویسد بر اساس اطلاعات به دست آمده بیش از 200 نفر از ساکنان سواحل رود ولگا در حال حاضر به عنوان جنگجو در داعش حضور دارند.

در آینده نزدیک در این قسمت روسیه مراسم مهم بین‌المللی از جمله همایش‌هایی با مشارکت رهبران سازمان همکاری شانگهای و بریکس برگزارشود.

نویسنده معتقد است که بر اساس آمار و ارقام تقریبا 20 درصد شبه نظامیان داعش را شهروندان روسیه و جامعه مشترک المنافع– کشورهای شوروی سابق- تشکیل می‌دهند. حضور این حجم از شهروندان کشورهای جامعه مشترک المنافع که امروزه خطر بزرگی هستند فردا که ممکن است به میهن خود برگردند خطر بزرگتری هم خواهند بود.

به دنبال طرح این مطلب، نویسنده سئوال می‌کند که چرا مبلغان افراطی‌گری موفق می‌شوند افراد جدید را به داعش جلب کنند و اینکه آیا دستگاه‌های امنیتی روسیه و جامعه مشترک المنافع برای مقابله با این پدیده آماده هستند یا خیر؟ نویسنده با اشاره به توانمندی تبلیغاتی داعش، حضور این گروه را نه تنها از طریق شبکه‌های غیرعلنی بلکه دیگر منابع چشمگیر توصیف می‌کند و می‌گوید در حال حاضر کتاب و جزوه‌های تبلیغی وهابی را به راحتی در کتابفروشی‌های عادی مسکو هم می‌توان پیدا کرد.

در گزارش روزنامه نزاویسیمایا گازتا از قول یوگنی ساتانوفسکی، رئیس انستیتوی خاورمیانه، با اشاره به آمار چشمگیر جذب نیرو توسط داعش در روسیه آمده است که فقدان متخصصین در زمینه شناخت افراطی‌گری در دانشگاهها و حتی وزارت کشور از عوامل اساسی حضور داعش و رشد آن در روسیه است.

ویکتور میخایلوف، کارشناس اهل ازبکستان که پایگاهی اطلاع رسانی علیه تروریسم را راه اندازی کرده، اعتقاد دارد که در فدراسیون روسیه چند مرکز مخفی جلب افراد جدید به جماعات تروریستی فعالیت می‌کنند. برای مثال، "جنبش اسلامی ترکستان" با کارگران مهاجر همکاری تنگاتنگی دارد. اینگونه گروه‌ها ابتدا در محیط خود فعالیت می‌کنند و سپس نفوذ خود را به اتباع روسیه گسترش می‌دهند.

نویسنده، اندیشه رایج در میان کارشناسان روس را تکرار می‌کند که نمی‌توان با مبلغان اندیشه‌های داعش فقط با توسل به زور مقابله کرد. وی افزایش نقش خانواده در تربیت جوانان، تبلیغ شیوه سالم زندگی و تربیت ارزشهای بشری و فرهنگی در جامعه روسیه را لازم می‌داند و معتقد است که در مساجد و دانشگاه‌ها باید اهداف واقعی داعش و سایر سازمانهای تروریستی را برای مردم به ویژه جوانان توضیح داد.

در دوران شوروی، اتباع همه کشورها از جمله شهروندان کشور‌های آسیای مرکزی می‌توانستند در صورت شرایط لازم همانند اتباع روسیه از امکانات شوروی استفاده کنند. به دنبال فروپاشی شوروی این امتیاز از آنها گرفته شد و حتی تا مدتها آنها مجبور بودند در بازارهای غیرقانونی و سیاه کار کنند و بیشتر کارگران کارهای سخت و سطح پایین را افراد مهاجر از سرزمین‌های آسیای مرکزی تشکیل می‌دادند که به دلیل فقر کشور خود به روسیه مهاجرت می‌کردند. گرچه چند سالی است که دولت روسیه در جهت حضور قانونی این افراد گام‌های موثری برداشته اما سطح کار بیشتر مهاجران تغییر نکرده و از آنان برای امور ساختمانی، نظافت مکانهای عمومی و شرکت‌ها و امثال آن استفاده می‌شود و همین فقر و سختی کار مهاجران زمینه مساعدی را به وجود آورده تا عوامل داعش در بین آنها نفوذ کنند و با تبلیغات به ظاهر دینی آنان را برای حضور در کشورهای عراق و روسیه و جنگیدن در لباس ارتش داعش آماده سازند.

چندی پیش فیلمی در فضای مجازی منتشر شد که نشانگر حضور یکی از فرماندهان بلند مرتبه نیروهای ویژه تاجیکستان در داعش بود که به زبان فارسی دری از هموطنانش می‌خواست به خلافت داعش بپیوندند.

انتهای پیام

کد N862853