آمریکا: زمان مناسبی برای خروج نیروهای صلح‌بان از دارفور نیست

فرستاده آمریکا در سازمان ملل گفت: زمان مناسبی برای خروج صلح‌بانان از دارفور سودان نیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، دولت خارطوم خواستار خروج نیروهای مشترک اتحادیه آفریقا- سازمان ملل از منطقه درگیر تنش دارفور شده است. این گروه از یک طرف هدف حمله گروه‌های مسلح قرار می‌گیرد و از طرف دیگر دولت‌های غربی آن را به عدم انجام اقدامات مناسب برای حفاظت از غیرنظامیان متهم می‌کنند.

موضوع اصلی نشست پشت درهای بسته روز جمعه شورای امنیت سازمان ملل بدتر شدن درگیری‌ها و وخامت اوضاع در دارفور و رویکرد نظامی دولت سودان بود.

"عبدالرحمان قاسم"، وکیل سودانی و "حوا عبدالله محمد صالح"، فعال در دارفور در این نشست حضور داشتند. آنها به خبرنگاران گفتند که از شورای امنیت خواستند تا اقدامات گسترده‌ای را برای توقف درگیری‌ها و حفاظت از مردم در دارفور انجام دهند.

"سامانتا پاور"، فرستاده آمریکا در سازمان ملل در بیانیه‌ای گفت: پیام‌های شورای امنیت کاملا مشخص است. الان زمان مناسبی برای خروج صلح‌بانان از دارفور نیست. الان زمان آن فرا نرسیده که مردم دارفور را به حال خود رها کنیم. کشورهای عضو که می‌توانند بر دولت سودان تاثیر بگذارند، باید از نفوذ خود استفاده کرده و به دولت خارطوم تاکید کنند تا اجازه دسترسی بیشتر کمک‌های بشردوستانه را در دارفور بدهد. اجرای قوانین و مقررات در دارفور به شدت از بین رفته است.

چین و روسیه به عنوان کشورهای تاثیرگذار بر دولت سودان در نشست جمعه شورای امنیت حضور نداشتند. سامانتا پاور خواستار اعمال تحریم‌های سازمان ملل و ممنوعیت ارسال سلاح به سودان شده و همچنین حصول راه‌حل سیاسی جامع شده است.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل به شورای امنیت سازمان ملل گفت تا ماموریت نیروهای مشترک اتحادیه آفریقا، سازمان ملل را برای یکسال دیگر تمدید کند و اعلام کرد، خروج این نیروها منوط به توانایی دولت و گروه‌های مسلح در دستیابی به پیشرفت است.

انتهای پیام

کد N862750