خوشرو خواستار شد

تلاش شورای امنیت برای پایان دادن به بی‌کیفر ماندن تجاوزهای صهیونیست‌ها

سازمان ملل متحد

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک گفت: عدم حمایت از حقوق کودکان گرفتار در درگیری‌های مسلحانه عواقب خطرناکی را متوجه جامعه جهانی خواهد کرد.

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک گفت: عدم حمایت از حقوق کودکان گرفتار در درگیری‌های مسلحانه عواقب خطرناکی را متوجه جامعه جهانی خواهد کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) غلامعلی خوشرو در نشست شورای امنیت سازمان ملل در خصوص " کودکان و درگیری های مسلحانه" سخنرانی و بر اهمیت رسیدگی به آن از سوی جامعه جهانی به ویژه در شرایط فعلی در مواجهه با بحرانهای گوناگون و مبتلابه منطقه ای تاکید کرد.

سفیر کشورمان سال گذشته میلادی را همراه با اهمال در موضوع دفاع از کودکان گرفتار درگیرهای مسلحانه ارزیابی نمود و اظهار داشت: گزارش دبیرکل و سایر ارگان‌های سازمان ملل در این خصوص حاکی از ادامه شرایط دلهره‌آور کودکان گرفتار در درگیری‌های مسلحانه گروهها و در مناطق جنگ زده است . گروه‌های جنگجو و متخاصمی که کوچکترین احترامی برای حقوق بین‌الملل بشردوستانه و رفاه و آسایش کودکان قائل نیستند.

خوشرو اظهار داشت: رویدادهای جاری در جهان نشان می‌دهد که کودکان بیشماری همچنان به واسطه درگیری‌های مسلحانه شدیدا لطمه می‌بینند و شمار تلفات این کودکان بی‌گناه رو به فزونی گذاشته است و متاسفانه ابعاد این بحران در اثر افزایش حملات در کشورهای منطقه خاورمیانه روز به روز بیشتر می شود. این گروههای افراطی چالشی جدی برای منطقه ما هستند و تداوم خشونت های اعمالی آنها علیه کودکان از جمله حمله به مناطق مسکونی، مدارس، بیمارستانها و ربایش گروهی کودکان همچنان رو به فزونی است و لازم است جامعه بین المللی نسبت به این روند و مقابله با آن اقدامی جدی به عمل آورده تا کارایی شیوه ها و سیاستهای حمایتی از کودکان بیش از این تضعیف نگردد.

نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل همچنین به وضعیت بحرانی کودکان در یمن اشاره کرد و افزود: بر اساس گزارش اخیر یونیسف تاکنون 279 کودک در اثر بمباران در یمن کشته و 402 کودک نیز زخمی شده اند که این رقم از کل تلفات کودکان در سال گذشته میلادی بسیار بیشتر بوده و حاکی از این است که درگیری‌ها در یمن بطور بالقوه می تواند به بحران های انسانی تبدیل شود.

وی افزود: بمباران‌ها و تخریب هدفمند زیرساختهای کشوری که وارد کننده 90 درصد مواد غذایی خود می باشد، عواقب و ناهنجاری های بلند مدتی را برای یمن به همراه خواهد داشت.

سفیر کشورمان در ادامه سخنرانی خود در جلسه شورای امنیت با اشاره به گزارش دبیرکل و سایر نهادهای این سازمان در خصوص حملات تیر و مرداد سال گذشته نیروهای رژیم صهیونیستی به غزه و کشته شدن 540 کودک فلسطینی و مجروح شدن 2955 کودک دیگر که به نقص عضو دائمی هزار کودک فلسطینی انجامید، اظهار داشت : در سال گذشته میلادی آمار حمله به مدارس، کودکستانها و بیمارستانها از سوی رژیم صهیونیستی بالاترین رقم در آن سال بود و اقدام صهیونیستها در تداوم ممانعت از دسترسی و ارسال کمک به مردم گرفتار در مناطق اشغالی، سلامت و حیات کودکان فلسطینی را به خطر انداخته و این موضوع سند دیگری از نادیده گرفتن حقوق بین الملل بشردوستانه از سوی این رژیم و در عین حال پاسخگو نبودن در نقض حقوق کودکان است.

خوشرو خواستار محکومیت رژیم صهیونیستی به خاطر جنایات جنگی و نقض حقوق شهروندان فلسطینی و ویران نمودن زیرساختهای غزه توسط این رژیم در تجاوز اخیر به سرزمین های فلسطینی شد و از جامعه بین المللی بویژه شورای امنیت خواست به تلاش های خود برای پایان دادن به بی کیفر ماندن تجاوزات صهیونیستها و اجرای عدالت نسبت به قربانیان فلسطینی ادامه دهند.

خوشرو افزود: جمهوری اسلامی ایران همراه با سایر کشورها از اینکه نام رژیم صهیونیستی , علیرغم توصیه نماینده ویژه دبیر کل، در میان فهرست ناقضان حقوق کودکان قرار نگرفته است مراتب تاسف عمیق خود را از این تصمیم اعلام می‌دارد.

وی گفت: شورای امنیت خود 6 معیار مشخص را به عنوان مصداق نقض حقوق کودکان در درگیری های مسلحانه شناسایی کرده است و مستندات فراوان از جمله گزارشهای سازمان ملل حکایت از نقض هدفمند حقوق بشر و نادیده گرفتن حقوق کودکان فلسطینی توسط رژیم اسرائیل دارد.

سفیر کشورمان در پایان گفت: با توجه به روند رو به رشد درگیریهای خشونت آمیز و اقدامات گروههای افراطی خشونت طلب در جهان امروزی، چنانچه سازمان ملل و جامعه جهانی تدابیر قاطع در این خصوص اتخاذ نکند، این روند عواقب جدی و خطرناکی را متوجه نسل ها و جوامع آینده خواهد نمود و لازم است راهکاری موثر برای رفع این خطر اندیشیده شود.

انتهای پیام

کد N862615