آمریکا: کره‌شمالی از خیال‌پردازی‌هایش درباره برنامه اتمی خود دست بردارد

یکی از مقامات ارشد آمریکا اذعان کرد، کره‌شمالی باید از خیال‌پردازی‌اش مبنی بر اینکه همزمان با درخواست کمک جهانی برای سرپا نگه داشتن اقتصاد کشورش آزاد است تا برنامه اتمی‌ خود را نیز دنبال کند، دست بردارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، "دنی راسل"، دیپلمات ارشد آمریکا در امور شرق آسیا گفت: کره‌شمالی خیال می‌کند که می‌تواند "کیک زردش" را داشته و آن را بخورد. کره‌شمالی در حالی که امیدوار است بتواند خودش را از ناکامی اقتصادی با استفاده از کمک خارجی نجات دهد، به طور همزمان و با بی‌شرمی برنامه اتمی و موشکی خود را پیش می‌برد.

اظهارات وی پس از آن منتشر شد که خبرگزاری رسمی کره‌شمالی در چند روز اخیر اعلام کرد، این کشور از بدترین خشکسالی در قرن گذشته رنج می‌برد.

در گذشته پیونگ یانگ توافقی کرد تا اقدامات قاطعانه‌ای را در خصوص برنامه‌ اتمی‌اش در ازای دریافت کمک غذایی حیاتی انجام دهد.

احتمالا مساله ازسرگیری مذاکرات شش جانبه در مورد برنامه هسته‌ای کره‌شمالی یکی از مسائلی است که در مذاکرات آن چین و آمریکا در واشنگتن به آن پرداخت می‌شود.

واشنگتن، پکن را تحت فشار گذاشته تا کره‌شمالی را متقاعد کند به این مذاکرات شش جانبه که دسامبر سال 2008 میلادی به حالت تعلیق درآمده، بازگردد.

دنی راسل تاکید کرد: یک راه رو به جلو وجود دارد چراکه کره شمالی از این فرصت برخوردار است که با احترام گذاشتن به تعهداتش و از سرگیری مذاکرات در خصوص مسائل اتمی حسن نیت خود را به جامعه بین‌المللی نشان دهد.

انتهای پیام

کد N862613