سفر فابیوس به قاهره، رام‌الله و قدس برای از سرگیری مذاکرات صلح خاورمیانه

سیاسی

وزیر خارجه فرانسه امروز (شنبه) به قاهره و فردا به رام‌الله و قدس سفر می‌کند تا طرح خود را برای ازسرگیری مذاکرات صلح خاورمیانه با طرف‌های مقابل مورد بررسی قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، قرار است لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه در سفر به قاهره با وزرای خارجه برخی کشورهای عربی دیدار و با آنها درخصوص طرح خود برای بازگرداندن اسرائیل و فلسطین بر سر میز مذاکرات در یک سازوکار بین‌المللی بحث و تبادل‌نظر کند.

یک دیپلمات عالی رتبه فرانسوی در این باره اعلام کرد: همه چیز در حالت رکود قرار دارد. ما معتقدیم که این رکود کشنده است و دیگر نمی‌توان درگیری اسرائیل و فلسطین را از روند منطقه‌ای جدا کرد. اگر این درگیری‌ها همچنان ادامه یابد گروه‌های تندرویی مثل داعش مساله فلسطین را در دست خواهند گرفت.

آمریکا پیشتر رهبری مذاکرات صلح میان اسرائیل و فلسطین را برعهده داشت اما این مذاکرات بدون رسیدن به نتیجه‌ای در آوریل سال 2014 متوقف شد. به نظر می‌رسد با وخامت اوضاع منطقه فرانسه روزنه امیدی را برای از سرگیری مذاکرات میان فلسطین و اسرائیل یافته است.

فابیوس فردا نیز درخصوص طرح خود با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در رام‌الله و با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در قدس گفت‌وگو می‌کند. فرانسه امیدوار است که بتواند کشورهای عربی، اتحادیه اروپا و اعضای شورای امنیت را قانع کند که بر دو طرف اسرائیلی و فلسطینی برای دادن امتیاز فشار بیاورند.

منبع مذکور تاکید کرد: روش به کار گرفته شده برای رسیدن به راهکار نهایی دیدار رو دروی دو طرف بود و اینکه آمریکایی‌ها نقش میانجیگر را بازی کنند اما این روش شکست خورد و نیاز به حمایت بین‌المللی دارد.

فرانسه در حال حاضر با همکاری کشورهای عربی بر پیش‌نویس قطعنامه‌ای احتمالی در شورای امنیت متمرکز است که چارچوبی را برای مذاکرات ایجاد و جدول زمانی را که حدود یک‌سال و نیم است برای تکمیل مذاکرات مطرح کرده است.

با وجود تلاش‌های فرانسه، نتانیاهو مخالفت خود را با اقدامات پاریس اعلام کرده است.

وی دهم ژوئن گفته بود: طرفی وجود دارد که تلاش می‌کند شروطی را بر اسرائیل در شورای امنیت تحمیل کند چراکه وی مذاکرات را برگزار نمی‌کند. برخی مدعی‌اند که خطراتی که با آن مواجهیم به طور کلی واقعی نیست به نظر من این مساله ما را از صلح دور می‌کند.

فلسطینی‌ها نیز معتقدند که هرگونه قطعنامه‌ای باید شامل جدول زمانی برای پایان اشغالگری و تشکیل کشور فلسطین به پایتختی قدس شرقی و در مرزهای 1967 باشد.

انتهای پیام

کد N862532