فابیوس با طرح جدید سازش در راه سرزمین های اشغالی

سیاسی

وزیر امور خارجه فرانسه با طرح جدیدی برای بازگرداندن فلسطینیان و صهیونیست ها به میز مذاکرات سازش در قالبی بین المللی به سرزمین های اشغالی سفر می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، فابیوس قرار است در جریان سفر منطقه ای به خاورمیانه با رهبران کلیدی کشورهای اتحادیه عرب از جمله وزیر خارجه عربستان سعودی و مصر در قاهره، محمود عباس در رام الله و نیز بنیامین نتانیاهو در بیت المقدس دیدار کند.

یک دیپلمات فرانسوی با بیان اینکه تمامی مسائل نشان از سکون دارد و این سکون مرگبار خواهد بود، گفته است: ما دیگر نمی توانیم درگیری های فلسطینی- اسرائیلی را از چارچوب منطقه ای خارج کنیم؛ تا زمانی که این مساله حل نشود، گروه های افراط گرا از جمله داعش تلاش می کنند تا آرمان فلسطین را آرمان خود بخوانند.

براساس این گزارش پاریس از مدت ها قبل با همراهی اتحادیه عرب بدنبال تصویب یک قطعنامه احتمالی شورای امنیت بوده تا پارامترهای مذاکرات سازش را روشن کرده و جدول زمانی برای آن در حدود ۱۸ ماه تعیین کند.

سفر فابیوس به سرزمین های اشغالی همچنین در آخرین روزهای باقی مانده از ضرب الاجل مذاکرات هسته ای قدرت های بزرگ با ایران انجام می شود. واشنگتن اعلام کرده است که تا زمانی که شرایط مذاکرات و توافق احتمالی هسته ای با ایران روشن نشود، درباره روند مذاکرات سازش اقدامی انجام نخواهد داد و این موضوع می تواند برتلاش های پاریس برای احیای مذاکرات سازش تاثیر بگذارد.

گفتنی است تلاش های آمریکا برای از سر گیری مذاکرات سازش در سال ۲۰۱۴ با شکست مواجه شد و از آن زمان رهبران سیاسی فلسطین و رژیم صهیونیستی رغبت کمی برای از سرگیری این مذاکرات از خود نشان داده اند.