آیا اعدامیِ سعودیِ القاعده، جاسوس آمریکا بود؟

العالم نوشت:

خانوادۀ تروریست عربستانی که توسط القاعدۀ یمن اعدام شد، او را قربانیِ منافع شخصی برخی گروهک ها دانستند و علت اعدام وی را نه جاسوسی برای آمریکا، بلکه تغییر عقیده او درباره "جهاد" مورد ادعای تروریست ها اعلام کردند.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، خانوادۀ "مساعد الخویطر" که دو روز پیش با یکی از همراهانش به نام "فارس المطیری"، توسط القاعدۀ یمن اعدام شد، او را قربانیِ منافع شخصی برخی گروهک ها دانستند و علت اعدام وی را نه جاسوسی برای آمریکا، بلکه تغییر عقیده او درباره "جهاد" مورد ادعای تروریست ها اعلام کردند.

یکی از اعضای خانواده الخویطر، در تماس با پایگاه خبری روزنامه الحیات عربستان، با رد اتهامِ جاسوسی مساعد برای آمریکا، مدعی شد: او برای جهاد با کفار رفته بود، مگر می شود چنین کسی با آمریکا همکاری کند؟!

وی افزود: او از طریق اینترنت با ما در تماس بود، اما تماس تلفنی برقرار نمی کرد و می گفت پهپادهای آمریکایی هرگونه پالس های تلفنی را شناسایی می کنند.

وی فاش کرد که طرز فکر مساعد تغییر یافته بود و متوجه شده بود که در زمینه جهاد، فریب خورده است، به همین سبب بارها سعی کرده بود به همراه المطیری به عربستان برگردد، زیرا آن چه از نزدیک دیده بود، او را پشیمان کرده بود.

المطیری نیز که همراه مساعد بود، به سازمان القاعده در یمن پیوسته بود و در موسسه "الحسام" فعالیت می کرد. وی در این موسسه به کار دانلود و آپلود فیلم هایی اشتغال داشت که این موسسه بر روی پایگاه اینترنتی خود منتشر می کرد.

به گفتۀ این عضو خانواده الخویطر، مساعد، در ارتش عربستان، در بخش پشتیبانی فنی مشغول به کار بود تا این که به سبب تغییر در افکارش، ناگهان کارش را رها کرد و سپس مدتی در زندان الطرفیه در منطقه القصیم بازداشت شد و پس از آن آزاد شد. پس از آزادی، در حالی که سعی داشت به عراق فرار کند، بار دیگر بازداشت و به شش سال زندان محکوم شد. پس از آزادی از زندان، به مدت دو سال، زندگی آرامی داشت و در این مدت ازدواج کرد صاحب دختری شد که اکنون 9 ماه دارد. مساعد در اواسط 2014 ناگهان ناپدید شد و سه ماه بعد با خانواده اش تماس گرفت و به آن ها خبر داد که در یمن است. وی به همراه المطیری که در زندان الطرفیه با او آشنا شده بود، به یمن گریخته بود و دو روز پیش در المکلا، هر دو اعدام شدند.

اعدام مساعد الخویطر و فارس المطیری به اتهام جاسوسی برای آمریکا، موجب تنش شدید میان هواداران داعش و القاعده شد. هواداران القاعده بر این باورند که مساعد الخویطر مورد تایید هواداران داعش بود و او را جاسوس دوجانبۀ داعش و آمریکا می دانستند و از آن جا که منافع داعش و آمریکا با یکدیگر تلاقی داشت، شماری از رهبران القاعده را به این طریق کشتند. الخویطر با شماری از رهبران داعش یا هوادارانِ سعودی این گروه ارتباط داشت که از میان آن ها می توان به عثمان آل نازح، قرین الکلاش که نام اصلی او عبدالمجید العتیبی است و هر دو پیش از این کشته شده اند، اشاره کرد. هواداران القاعده همچنین می گفتند که وی بر فعالیت موسسه رسانه ای البتار نظارت داشت و با نام مستعار همام الحمید با این موسسه همکاری می کرد.

این در حالی است که هواداران داعش می گویند وی سعی داشت به سازمان داعش نفوذ کند اما در این کار شکست خورد، به همین سبب به یمن رفت و توانست به القاعده نفوذ کند.

4949

کد N862311