نگرانی آمریکا از طرح جزایر مصنوعی چین در دریای چین جنوبی

دیپلمات ارشد آمریکا در امور شرق آسیا اعلام کرد، واشنگتن از بابت طرح چین برای تداوم ساخت جزایر مصنوعی در دریای چین جنوبی ناراضی است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، "دنی راسل"،‌ معاون وزیر امور خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت: دورنمای نظامی کردن منطقه دریای چین جنوبی بر خلاف هدف تعیین شده برای کاهش تنشهای منطقه ای است.

چین با چند کشور همسایه خود در دریای چین جنوبی مناقشه ارضی دارد. بنا به اعلام آمریکا، چین اقدام به احیاء‌ اراضی 800 هکتار از مساحت دریای چین جنوبی کرده است. وزارت امور خارجه چین روز اعلام کرد در چند روز آینده ساخت جزیره های مصنوعی خود در دریای چین جنوبی را تکمیل خواهد کرد. با این حال چین همچنین اعلام کرده در این جزایر زیرساختهایی ایجاد خواهد کرد تا از فعالیتهایی نظیر تجسس و اکتشاف در دریا پشتیبانی به عمل آورد.

راسل در این خصوص اظهار داشت: ما صادقانه باید بگوییم که نگران هستیم و دیگران نیز نگران هستند. حقیقت ساده این است که نه این اظهارات چین و نه رفتار این کشور منجر به کاهش تنشها نمی شود در حالی که کاهش تنشها چیزی است که ما همگی خواهان آن هستیم.

راسل در ادامه خاطرنشان ساخت، در مذاکرات اقتصادی راهبردی سالانه‌ای که چند روز دیگر در واشنگتن برگزار خواهد شد، مساله مناقشه دریای چین جنوبی مورد بحث قرار خواهد گرفت. همچنین دو طرف آمریکا و چین قرار است در این مذاکرات به مسائل اختلاف برانگیز دیگری نظیر امنیت سایبری و حقوق بشر نیز بپردازند.

راسل خاطرنشان کرد: ما همواره به دنبال رویارویی نیستیم بلکه حقیقت چالشهای جهانی ما را ملزم به همکاری نیز می سازد.

انتهای پیام

کد N862054