مهر گزارش می‌دهد؛

مقابله هسته‌ای بهارستان با کنگره آمریکا/استیضاح وزیر آموزش وپرورش

سیاسی

صحن علنی مجلس در هفته آینده، شاهد بررسی «طرح الزام دولت به حفظ حقوق و دستاوردهای هسته ای ملت ایران» و استیضاح وزیر آموزش و پرورش خواهد بود.

به گزارش خبرنگار مهر، مجلس شورای اسلامی در هفته پیش رو جلسات پرکار و احتمالا پرحاشیه ای خواهد داشت که مهمترین آنها، بررسی استیضاح وزیر آموزش و پرورش خواهد بود.

نمایندگان مجلس در جلسات صحن علنی در هفته آینده ادامه «طرح استانی شهرستانی شدن حوزه های انتخابیه انتخابات مجلس شورای اسلامی» را بررسی خواهند کرد؛ تاکنون ۵ ماده از این طرح ۱۴ ماده ای در صحن علنی به تصویب رسیده است.

نمایندگان در جلسه علنی روز یکشنبه همچنین «طرح یک فوریتی الزام دولت به حفظ حقوق و دستاوردهای هسته ای ملت ایران» را بررسی می کنند؛ یک فوریت این طرح در جلسه علنی ۱۴ بهمن ماه سال گذشته به تصویب رسیده بود و تقاضای تغییر دستور آن نیز در جلسه علنی چهارشنبه هفته گذشته مورد موافقت مجلس قرار گرفت.

این طرح دارای یک ماده واحده سه بندی و دو تبصره است که در آستانه پایان دور نهایی مذاکرات هسته ای از سوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تدوین و به صحن علنی ارائه شده است.

از دیگر دستورکارهای اعلام شده برای صحن علنی مجلس در هفته آینده که پیش از این نیز چندین بار به عنوان دستورکار اعلام شده اما بررسی نشده بود، می توان به گزارش کمیسیون حقوقی و قضایی درباره «طرح یک فوریتی اصلاح موادی از قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز»، گزارش کمیسیون انرژی درباره «طرح یک فوریتی اصلاح اساسنامه شرکت ملی نفت ایران» و گزارش کمیسیون اجتماعی درباره «طرح یک فوریتی بازنگری مقررات اداری و استخدامی شهرداری ها و دهیاری های کشور» اشاره کرد.

گزارش کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی درباره «طرح اصلاح موادی از آیین نامه داخلی مجلس» که مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفته بود نیز، در هفته پیش رو در دستور کار نمایندگان قرار خواهد گرفت.

سؤال ملی ۴ نماینده از وزیر دو کارته اقتصاد در صحن علنی

مجلس در جلسه علنی روز سه شنبه سوال ملی محمدرضا خان‌محمدی نماینده مردم ابهر و خرمدره، علیرضا خسروی نماینده مردم سمنان و مهدی شهر، محمد اسماعیلی نماینده زنجان و طارم و محمد جواد نظری مهر نماینده مردم کردکوی و بندرترکمن از وزیر امور اقتصادی و دارایی را بررسی خواهد کرد.

استیضاح دومین وزیر دولت یازدهم در هفته آینده

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز چهارشنبه طرح استیضاح علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش را نیز بررسی خواهند کرد؛ این طرح پیش از این با ۶۴ امضا به هیات رئیسه مجلس تقدیم شده بود که با وجود پس گرفتن ۱۵ امضا از سوی طراحان، اما به دلیل قانع نشدن اکثریت استیضاح کنندگان در جلسه تخصصی کمیسیون آموزش و تحقیقات، هفته گذشته از سوی هیات رئیسه اعلام وصول شد.

انتخاب یک نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عنوان عضو ناظر مجلس در شورای عالی حفاظت محیط زیست از دیگر دستورکارهای صحن علنی خانه ملت در هفته پیش رو خواهد بود.

ترافیک تقاضاهای تحقیق و تفحص در صحن علنی خانه ملت

بررسی گزارش کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مورد تقاضای تحقیق و تفحص جمعی از نمایندگان از عملکرد سازمان چای کشور، گزارش کمیسیون آموزش و تحقیقات و فناوری مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد وزارت علوم در نحوه اعطای بورس تحصیلی و جذب هیات علمی از سال ۱۳۶۸ تاکنون و گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درباره تقاضای تحقیق و تفحص از وضعیت افراد دوتابعیتی و دارای گرین کارت در حوزه مسئولان و مدیران ارشد و شناسایی خلاء های قانونی در این حوزه از دیگر دستورکارهای اعلام شده برای خانه ملت است که پیش از این نیز اعلام شده بود، اما تاکنون نوبت به بررسی آن نرسیده است.

احتمال می رود در این هفته گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس درباره تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد بانک سرمایه و گزارش معاونت نظارت مجلس درباره اقدامات نظارتی مجلس شورای اسلامی در سال سوم دوره نهم نیز در صحن علنی مجلس مطرح شود.