شمار افراد بی خانمان جهان به ۶۰ میلیون نفر رسید

سیاسی

آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد اعلام کرد شمار افراد بی خانمان در جهان با رسیدن به ۶۰ میلیون نفر که نیمی از آنها کودک هستند، به بالاترین میزان خود رسیده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشا تودی، آژانس پناهجویان سازمان ملل در گزارش تازه خود اعلام کرده است که جنگ، درگیری های مسلحانه و بحران های داخلی از جمله در سوریه از جمله دلایل افزایش شمار افراد بی خانمان هستند.

دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در گزارش خود که در روز پنجشنبه منتشر شد آورده است که بی خانمانی در دنیا به بالاترین میزان خود رسیده است و تعداد افرادی که به اجبار ناچار به ترک خانه های خود شده اند تا پایان سال ۲۰۱۴ به ۵۹ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر رسیده است.

این در حالی است که در سال ۲۰۱۳ تعداد این افراد ۵۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر و در سال قبل از آن ۳۷ و نیم میلیون نفر بود. براساس این گزارش تنها در سال ۲۰۱۴ بیش از ۱۴ میلیون نفر از مردم جهان بی خانمان شده اند.

آنتونیو گوترز کمیسیر عالی امور پناهندگان سازمان ملل درباره این گزارش گفت: ما شاهد تغییر پارادایمی هستیم که براساس آن وارد دوره ای از کوچ اجباری جهانی می شویم که پاسخی مناسب از قبل برای آن تدارک دیده نشده است. این گزارش می افزاید که در سال ۲۰۱۴ به طور میانگین روزانه ۴۲ هزار و ۵۰۰ نفر آواره، خواستار دریافت پناهندگی یا بی خانمان شده است.

کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل اعلام کرده که از سال ۲۰۱۱ مهم ترین دلیل برای افزایش شمار بی خانمان ها جنگ داخلی در سوریه بوده که باعث شده ۷ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از مردم این کشور در داخل این کشور بی خانمان شوند و ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر نیز به خارج از این کشور پناه ببرند.

براساس این گزارش طی ۵ سال گذشته ۱۵ درگیری نظامی در جهان رخ داده که از میان آنها 8 درگیری در قاره آفریقا، 3  جنگ در خاورمیانه ، یک درگیری در اروپا و 3 درگیری نظامی هم در آسیا رخ داده است.

 

 

 

 

 

 

 
[div id='__if72ru4sdfsdfruh7fewui_once']