داود اوغلو:

باید تمام توان خود را برای تشکیل دولت ائتلافی به کار گیریم

سیاسی

احمد داود اوغلو نخست وزیر ترکیه گفت مقامات حزب عدالت و توسعه باید تمام تلاش خود را برای تشکیل دولت ائتلافی به کار گیرند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اخبار العالم، داود اوغلو با بیان اینکه در حال حاضر هیچکس به سناریوی دیگری غیر از تشکیل دولت فکر نمی کند، افزود: زمانی که برنامه ای را دنبال می کنیم به فکر جایگزین نیستم بلکه گزینه های دیگر را به مرحله بعد موکول می کنیم، در حال حاضر تمام تلاش ما معطوف به تشکیل کابینه ائتلافی است.
نخست وزیر ترکیه تاکید کرد که حزب عدالت و توسعه برای اجبار احزاب دیگر به پذیرفتن کابینه ائتلافی که تمایلی به تشکیل آن ندارند، به دنبال استفاده از ابزار انتخابات زود هنگام نیست.
وی در پاسخ به سوالی در مورد نزدیکترین سناریو برای تشکیل کابینه گفت: عدالت و توسعه در مسائل مورد نظر احزاب دیگر مشارکت خواهد کرد ولی موضوعاتی که از جانب قلیچدار اوغلو (رهبر بزرگترین حزب اپوزیسیون) مطرح می شود تمام راه ها را به روی ما می بندد، چرا که او ۱۴ شرط گذاشته و می گوید که در نگارش پروتکل دولت ائتلافی باید در مورد آنها گفتگو کنیم.
داود اوغلو درمورد نتایج انتخابات پارلمانی ترکیه که هفتم ماه جاری میلادی برگزار شد، گفت: کسب ۴۱ درصد آراء توسط حزب عدالت و توسعه پیروزی است ولی نسبت به انتخابات گذشته آراء این حزب به طور چشمگیری کاهش یافته است.
وی با بیان اینکه حزب عدالت و توسعه به دنبال بررسی دلایل این کاهش آرا است، یادآور شد: شاید بعد از ۱۲ سال موفقیت مستمر یک حالت اعتماد به نفس به وجود آمده باشد و یا اینکه اشتباهاتی رخ داده باشد.
نخست وزیر ترکیه با اشاره به این که اپوزیسیون قدرتمندی در ترکیه وجود دارد، گفت: همه می دانند آنچه که برای ما در انتخابات رخ داد توطئه ای با مهارت و پختگی سیاسی از داخل و خارج ترکیه بود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
[div id='__if72ru4sdfsdfruh7fewui_once']