رهبران قبرس آماده توافق برای اتحاد مجدد

فرستاده سازمان ملل در قبرس گفت: رهبران رقیب در دو قبرس آماده توافق درباره مسائل کلیدی برای متحد کردن مجدد این جزیره هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، اسپن بارس ایده، فرستاده سازمان ملل به قبرس در بیانیه‌ای اعلام کرد که مصطفی آکینجی، رهبر قبرس ترک نشین و نیکوس آناستازیادس، رهبر قبرس یونانی نشین این مساله را پذیرفتند که برای دستیابی به یک سازش جامع در زمانی مناسب و سریع تلاش کنند.

این دیپلمات نروژی پس از دیدار میان رهبران دو قبرس برای سومین بار در منطقه حائل تحت کنترل سازمان ملل به بیان این مطالب پرداخت.

این جزیره واقع در مدیترانه از 1974 زمانیکه سربازان ترکیه شمال قبرس را به تصرف خود درآوردند، همچنان به دو نیم است.

مذاکرات میان این دو قبرس بعنوان بهترین شانس برای اتحاد مجدد دو کشور پس از چهار دهه تعلیق در 15 مه سال جاری میلادی از سر گرفته شد.

بسیاری براین باورند که این دیدار میان رهبران دو قبرس می‌تواند به ایجاد جوی از اعتماد منجر شود که به توافق صلح بینجامد.

فرستاده سازمان ملل به قبرس ادامه داد: براساس ارزیابی‌های اولیه، رهبران دو قبرس هم اکنون به یک مرحله جدیدی از مذاکرات درباره مسائل حل نشده رسیده‌اند. این دو توافق کردند که این مذاکرات نقطه عطفی در همکاری محسوب می‌شود.

از مسائل مهم و کلیدی که بعنوان بن بست در بهبود روابط میان دو قبرس وجود دارد عدم توافق در امنیت، حقوق مربوط به مالکیت، تقسیم قدرت و اصلاحات ارضی است.

رهبران دو قبرس همچنین قرار است 29 ژوئن سال جاری میلادی درباره حل این مسائل بر سر میز مذاکره بنشینند.

فرستاده سازمان ملل به قبرس ادامه داد: رهبران دو قبرس تایید مجدد بر جو و شرایط سازنده در مذاکرات سازنده، بار دیگر بر حل مناقشات بدون تاخیر و دستیابی به پیشرفتی سازنده و موثر تاکید کردند.

رهبر قبرس یونانی نشین نیز گفت: من و رهبر ترک نشین باید درباره مسائل بسیار مهم توافق کنیم و البته به نتایجی دست بیابیم. ما به شدت خوشبین هستیم که این توافق حاصل شود.

انتهای پیام

کد N861531