لاریجانی در فرودگاه مهرآباد:

مقامات ایرلندی به نتیجه‌گیری مذاکرات ایران و ۱+۵ علاقه‌مند هستند

سیاسی

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مقامات ایرلندی علاقه‌مند به نتیجه گیری مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری مجلس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که روز دوشنبه (۲۵ خرداد) در رأس هیأت پارلمانی به همراه جواد هروی رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ایرلند و شهلا میرگلوبیات نماینده ساوه به ایرلند سفر کرده بود، نیمه شب گذشته به تهران بازگشت و مورد استقبال حجت الاسلام و المسلمین سید محمد حسن ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، محمدرضا خباز معاون تقنینی معاونت پارلمانی ریاست جمهوری و جمعی از مدیران کل مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.

لاریجانی پس از ورود به فرودگاه مهرآباد ضمن تبریک حلول ماه مبارک رمضان در تشریح سفره سه روزه خود به ایرلند گفت: در این سفر فرصتی شد تا با ۱۰ نفر از مقامات ایرلندی شامل مسئولان پارلمانی، مجلس ملی و سنا، نخست وزیر، وزیر خارجه، وزیر دفاع و وزیر سرمایه گذاری ملاقات کنیم.

ضرورت استفاده از تجربیات ایرلند در مقوله کشاورزی

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به گزارش هایی که از وضعیت کشاورزی در این کشور ارائه شد، عنوان کرد: ایرلند کشوری است که امکان کشاورزی در آن به صورت ویژه صورت می گیرد و از این حیث شرایط مطلوبی داشته و سرمایه گذاری خوبی دراین زمینه دارند که می توان از تجربیات آنها استفاده کرد.

وی در ادامه در خصوص همکاری های پارلمانی میان دو کشور اظهار کرد: از زمانی که گفت و گوهای پارلمانی شکل دیگری به خود گرفت، سرمایه گذاری بهتری در این زمینه شد و آمادگی نیز برای توسعه کشور برقرار شد لذا از فرصت به وجود آمده استفاده کردیم و تمرکز را بر روی سرمایه گذاری و بهینه سازی کار کشاورزی و استفاده از آن در جهت افزایش صادرات و امور ترانزیتی گذاشتیم که آنها نیز در این زمینه علاقه‌مندی خود را نشان دادند.

لاریجانی اضافه کرد: از این رو توصیه می کنیم ریاست جدید اتاق بازرگانی به موضوع همکاری های کشاورزی ایران و ایرلند توجه کرده و دولت نیز در این خصوص کمک کند.

رئیس قوه مقننه در ادامه با اشاره به سایر زمینه های سرمایه گذاری و همکاری های دو جانبه میان دو کشور بیان داشت: در حوزه صنعت، معدن، انرژی، محیط زیست دارو و تجهیزات پزشکی علاقه‌مندی هایی برای همکاری با ایران زیاد است و به مرحله ای رسیدیم که نیاز به کار عملیاتی دارد که لازم است مسئولان اجرایی در این خصوص اقدام کنند.

ایرلند علاقه‌مند به نتیجه گیری مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ است

وی همچنین در خصوص مباحثی که پیرامون مسأله هسته ای کشورمان در جریان گفت و گوهای دو جانبه میان ایران و ایرلند مطرح شد، گفت: مذاکرات خوبی در این خصوص صورت گرفت و نگاه و موضع ایران در این زمینه به مسئولان آن کشور توضیح داده شد.

دکتر لاریجانی در ادامه با بیان اینکه مواضع ایرلند نسبت به ایران به صورت روشن و شفاف از زبان رئیس مجلس این کشور مطرح شد، تصریح کرد: مقامات ایرلندی مطمئن شدند فناوری هسته ایران، صلح آمیز است و ما به سمت ساخت سلاح نمی رویم از این رو از موضع ایران حمایت کرده و همه مقامات آنها علاقه‌مند به نتیجه گیری مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ بودند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه به موضوع دیگری که طی این دیدارها مطرح شد اشاره کرد و یادآور شد: موضوع تروریسم در منطقه باعث درگیری بسیاری از کشورها شده و اروپا را نیز در معرض خطر قرار داده است لذا مقامات ایرلندی نگرانی هایی داشتند که در این خصوص علاقه‌مند به همکاری با ایران بودند.

وی افزود: آنها به تأثیرگذاری کشورمان در منطقه و امنیت پایدار موجود در آن اذعان داشتند و خواستار همکاری های نزدیک بودند که در خصوص نوع این همکاری ها نیز گفت و گوهایی صورت گرفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به وضعیت ژئوپلتیکی ایرلند خاطرنشان کرد: این کشور جزء اتحادیه اروپاست و می تواند نقش مؤثری از این طریق داشته باشد؛ در نهایت به طور کل فضا برای توسعه روابط فراهم و بحث های جانبی در این خصوص مطرح شد.