سازمان ملل به دنبال پیشگیری از رسوایی‌های جنسی نیروهای حافظ صلح

یک هیات تحقیق و تفحص سازمان ملل به سرپرستی یک فعال حقوق بشری برنده جایزه صلح نوبل در نخستین بررسی بزرگی که در خصوص عملیات‌های سربازان حافظ صلح سازمان ملل در 15سال اخیر انجام شد، توصیه کرد کشورهایی که حقوق کودکان را نادیده می‌گیرند باید از اعزام نیرو به هیات‌های حافظ صلح منع شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، اخیرا یک هیات به رهبری خوزه راموس اورتا، برنده جایزه صلح نوبل و فعال حامی حقوق بشر توسط سازمان ملل ماموریت یافت تا تفحصی را در خصوص عملیات نیروهای حافظ صلح سازمان ملل انجام دهد.

راموس اورتا پیش از آنکه اتهامات سوء استفاده جنسی علیه نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در هائیتی و لیبریا و همچنین علیه نیروهای فرانسوی در جمهوری آفریقای مرکزی مطرح شود برای انجام این تحقیق مامور شده بود. وی گزارش خود را روز سه‌شنبه به بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل ارائه کرد.

در خلاصه این گزارش که به دست خبرگزاری فرانسه رسیده، توصیه شده است، نیروهای کشورهایی که حقوق کودکان را در درگیری‌های مسلحانه نقض می‌کنند باید از هیات‌های حافظ صلح سازمان ملل خارج شوند.

سازمان ملل هر ساله فهرست‌هایی را منتشر می‌کند تا کشورهای دارای سوابق سوال‌برانگیز در خصوص کودکان و درگیری‌های مسلحانه و درگیری‌های مربوط به خشونت‌های جنسی را شرمنده کند.

این گزارش همچنین توصیه می‌کند، اقدامات انضباطی که توسط نیروهای حافظ صلح اجام می‌شوند باید افشا شوند و ضرب الاجل‌های شش ماهه به جای ضرب الاجل‌های 16ماهه برای انجام تحقیقات اعمال شده و برنامه‌های مناسب و موثر برای کمک به قربانیان شکل گیرند.

در ادامه این گزارش آمده است: مصونیت نیروهای حافظ صلح از تحت پیگرد قرار گرفتن نباید به معنای معافیت آنها از مجازات باشد و این فرصت نباید در اختیار نیروهایی که متهم به تجاوز و تعرض جنسی شده‌اند، قرار گیرد.

در 15 سال اخیر بحران‌های سراسر جهان چند برابر شده و تعداد نیروهای حافظ صلح سازمان ملل نیز از 20 هزار نیرو به 130 هزار نیرو رسیده است.

وظایف آن‌ها نیز پیچیده‌تر شده و آن‌ها باید از غیرنظامیان حفاظت کرده و به کشورهای میزبان نیز برای برگزاری انتخابات کمک کنند.

انتهای پیام

کد N861017