مسکو افتتاح دفتر سازمان ملل در اوکراین را بعید دانست

روسيه

سفیر روسیه در سازمان ملل در مصاحبه‌ای اعلام کرد، اجرای توافقنامه‌های مینسک در اوکراین به ندرت صورت می‌گیرد اما افتتاح دفتر حمایت از صلح سازمان ملل در این کشور سر زبان‌ها افتاده با این حال بعید است که این مساله تحقق یابد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، بان کی مون، ویتالی چورکین، سفیر روسیه در سازمان ملل افزود، مسکو مطمئن است که بان کی مون سامنتا پاور را به عنوان نماینده سازمان ملل در خصوص افتتاح این دفتر به اوکراین اعزام نکرده است. با این حال هنوز مشخص نیست که چرا پاور چنین اظهارات گیج‌کننده و نامناسبی را به مقامات اوکراین مطرح کرده است.

دبیرکل سازمان ملل در مه سال جاری میلادی به پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهوری اوکراین گفته بود که به مذاکراتش با شورای امنیت درباره افتتاح دفتر حمایت از صلح سازمان ملل در کی‌یف ادامه می‌دهد.

سامانتا پاور، سفیر آمریکا در سازمان ملل هفته گذشته با هدف حمایت از اجرای توافقنامه‌های مینسک به کی‌یف سفر کرد.

اگرچه سازمان امنیت و همکاری اروپا مسوولیت نظارت بر وضعیت اوکراین را به عهده دارد اما دولت کی‌یف مارس سال جاری میلادی خواستار افتتاح دفتر سازمان ملل در کی‌یف شد.

توافقنامه‌های مینسک در فوریه سال جاری میلادی با تلاش روسیه، اوکراین، آلمان و فرانسه به دست آمد و پس از آن کی‌یف و جدایی‌طلبان شرق اوکراین نیز آنها را امضا کردند. این اسناد و مدارک شامل اقداماتی است که تمامی احزاب با هدف توقف خشونت‌ها و درگیری‌های نظامی کنونی در شرق اوکراین با آن موافقت کردند.

انتهای پیام

کد N860934