در میان مخالفت تشکیلات خودگردان؛

حماس وجود هرگونه میانجیگری درباره آتش‌بس طولانی با اسرائیل را تکذیب کرد

فلسطين

به دنبال انتشار اخباری از میانجیگری‌ها و تماس‌های غیرمستقیم برای توافق اسرائیل و حماس با توافق آتش‌بس پنج ساله، برخی مسوولان جنبش حماس این اخبار را تکذیب کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، منابع آگاه فلسطینی و نزدیک به جنبش حماس فلسطین روز سه‌شنبه اعلام کردند که میانجیگری‌ها و تماس‌های غیرمستقیمی برای توافق آتش‌بس پنج ساله حماس و رژیم صهیونیستی وجود دارد. حتی بیشتر رهبران حماس با پیشنهاد توافق آتش‌بس 5 ساله در ازای ایجاد «بندر شناور» در نواز غزه موافقت کرده‌اند.

اما برخی مسوولان جنبش این اخبار را تکذیب کردند. موسی ابومرزوق، یکی از رهبران برجسته جنبش حماس هرگونه طرح رسمی از سوی هر طرفی را درخصوص آتش‌بس تکذیب کرد و گفت: ما هیچ‌گونه افکار کتبی را برای آتش‌بس با اسرائیل از سوی طرف‌های اروپایی دریافت نکرده‌ایم.

وی افزود: موضع جنبش حماس درخصوص هرگونه طرح درباره آتش‌بس با اسرائیل باید ملی باشد نه براساس تصمیم یک گروه و به صورت محرمانه.

ابومرزوق ضمن اشاره به اینکه افکار و دیدگاه‌های رایجی درخصوص طرح‌های آتش‌بس وجود دارد، گفت: ما برای توافقی تلاش نمی‌کنیم که حقوق مردم فلسطین و مسائل سیاسی را از هم جدا کند.

خلیل الحیه، یکی دیگر از رهبران جنبش حماس تصریح کرد: صحبت‌های زیادی که از آتش‌بس و توافق با اسرائیل می‌شود با هدف مشغول کردن افکار عمومی و گمراه کردن افکار مردم است تا نشان دهند که مشکلات غزه با آتش‌بس حل خواهد شد.

وی تاکید کرد: مساله مطلوب پایبندی اسرائیل به توافق آتش‌بس با نظارت مصر است که در راس بندهای آن گشودن گذرگاه‌ها، ورود مصالح و مواد لازم جهت بازسازی نوار غزه قرار دارد.

یحیی موسی، یکی دیگر از رهبران حماس نیز اظهاراتی مشابه این را ایراد و صحبت کردن از هرگونه آتش‌بس با اسرائیل را رد کرده است.

با این حال اسامه حمدان، مسوول پرونده روابط بین‌الملل در جنبش حماس اعلام کرد که این جنبش دیدگاه‌هایی را درخصوص آتش‌بس و توافق با اسرائیل دریافت کرده است و ممکن است فوراً به آن پاسخ دهد.

وی گفت: رهبران حماس دیدگاه‌هایی را که از سوی اروپایی‌ها مطرح شده جهت رسیدن به توافق آتش‌بس طولانی‌مدت با اسرائیل بررسی می‌کند.

حمدان تصریح کرد: دیدگاه‌های مطرح شده مربوط به موضوع تکمیل پرونده آتش‌بس و پایان دادن به محاصره نوار غزه و بازگشایی گذرگاه‌هاست.

صلاح‌البردویل، سخنگوی حماس نیز تنها اعلام کرد که پیشنهاداتی درخصوص آتش‌بس وجود دارد اما به توافق تبدیل نشده است.

نبیل ابوردینه، سخنگوی رسمی ریاست تشکیل خودگردان فلسطین نیز اعلام کرد: رسیدن به توافق آتش‌بس در نوار غزه مهم خواهد بود اما در صورتی که به ضرر وحدت مردم و دولت نباشد و همچنین مقدمه‌ای برای پذیرش یک کشور دارای مرزهای موقت نشود چراکه این مساله پیامدهای ویرانگری را بر مردم، مساله و استقلال مردم فلسطین خواهد گذاشت.

کمیته مرکزی جنبش فتح روز سه‌شنبه با حضور محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین مساله آتش‌بس پیش‌بینی شده در نوار غزه را مورد بررسی قرار داد و مخالفت قاطع خود را با هرگونه توافق میان حماس و اسرائیل اعلام کرد.

ابوردینه در این راستا بر لزوم تلاش‌ها برای حمایت از موضع مشروع فلسطین و نهادهای آن از طریق پایبندی به وحدت مردم و خاک آنها تاکید کرد.

وی بر اهمیت وحدت مردم و سرنوشت غیرقابل تجزیه آنها یا تجارت بر سر این سرنوشت در معاملات و قراردادهای مشکوک تاکید و اعلام کرد: کمیته مرکزی جنبش فتح بر پایبندی به توافقنامه قاهره برای آتش‌بسی که پس از جنگ اسرائیل در نوار غزه صورت گرفت و توقف تمامی دشمنی‌ها تاکید دارد.

ابوردینه همچنین مخالفت فتح با هرگونه توافقنامه‌های جزئی تحت هر بهانه یا مجوزی را که به منزله جدایی نوار غزه از کرانه باختری است، اعلام کرد.

وی گفت: چنین معاملاتی که با بهانه شکست محاصره نوار غزه صورت می‌گیرد نتایج فاجعه‌باری را به همراه خواهد داشت.

انتهای پیام

کد N860743