پنتاگون: سربازان افغان برای مقابله موثر با طالبان عملکردشان را بهبود بخشند

پنتاگون در گزارشی عنوان کرد، نیروهای امنیتی افغان در سال جاری میلادی انعطاف خود را در مقابله طالبان نشان داده اما هنوز تلفات سنگینی می‌دهند و باید برای خروج از بن‌بست موجود و نبرد با طالبان به پیشرفت‌های بیشتری برسند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، در گزارش 108 صفحه‌ای پنتاگون به کنگره آمریکا بر اهمیت موثر بودن اقدامات نیروهای امنیتی افغان علیه طالبان در نخستین سال مسوولیت‌پذیری و به دست گرفتن کنترل امنیتی افغانستان اشاره شده است. نیروهای ائتلاف حالا تنها به امر آموزش، تمرین و مشاور افغان‌ها می‌پردازند و کاری به مقابله با طالبان ندارند.

در این گزارش همچنین آمده است: نیروهای افغان چندین عملیات مستقل با مقیاس بزرگ را در سراسر کشور و از زمان به دست گرفتن کنترل امنیتی افغانستان انجام داده‌اند. البته در حالی که نیروهای نظامی افغان هنوز به طور کامل مستقل نشده‌اند، توانسته‌اند ظرفیت‌ها و توانایی‌های خود را در مقایسه با شبه‌نظامیان نشان دهند و در عملیات پیچیده با کمک و مشاوره ائتلاف موفق عمل کنند. این نیروها در هلمند، غزنی و زابل با شبه‌نظامیان جنگیندند اما برای انجام واکنش سریع در مقابله با طالبان در کنر و قندوز با مشکل مواجه شدند. بسیاری از ایست‌های بازرسی افغان اغلب مورد هجوم شبه‌نظامیان قرار می‌گیرند اما در اکثر موارد نیروهای افغان آنها را عقب می‌نشانند.

در گزارش پنتاگون به اهمیت نقش هدایت در عملکرد مناسب نیروهای امنیت افغان اشاره شده است.

اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان دستور داده تا 47 تن از افسران ارتش بازنشسته شوند و تعداد دیگری را به خاطر دست داشتن در رسوایی قاچاق سوخت تعلیق کرده است. با این حال ارتش افغان باید انعطاف‌پذیری و پیشرفت مداوم خود را برای مقابله با شبه‌نظامیان در سال آتی میلادی نشان دهد.

انتهای پیام

کد N860629