کنترل انصارالله بر یکی از مهمترین اردوگاه‌های استان الجوف/خالد بحاح فردا در اتحادیه عرب

یمن

خبرگزاری یمنی از طرح مردمی یمنی - عربستانی برای توقف جنگ به یمن خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خبرگزاری یمن گزارش داد که طرحی مردمی یمنی عربستانی در پاریس برای توقف جنگ به یمن توسط مرکز ملی حقوق بشر و گسترش دموکراسی در یمن و موسسه انجمن علمی جهانی هاشمی که مقر آن در جده است، ارائه شد.

محمد الحسنی، رئیس موسسه انجمن علمی بر لزوم تکمیل مذاکرات با نظارت سازمان ملل در یکی از مقرهای این نهاد یا در یک کشور بی‌طرف برای پایان جنگ و لغو محاصره از طریق مکانیزم‌های مورد توافق با تمامی طرف‌ها تاکید کرد.

وی تصریح کرد که بازگشت به توافق‌ها در گفت‌وگوی ملی و توافق صلح و شراکت بهترین راه‌حل برای رنج‌های مردم یمن است و همچنین باید بر سر پایبندی یمن را به بی‌طرف ماندن در تنش‌های منطقه‌ای و تضمین آزادی و امنیت دریانوردی در دریای سرخ و تنگه باب المندب توافق شود.

در همین حال، جمال بدر العواضی، رئیس مرکز ملی حقوق بشر در یمن بر اهمیت فعال‌سازی نقش جامعه مدنی در دو کشور برای دستیابی به دیدگاهی که ضامن امنیت و ثبات منطقه در سایه نبود راه‌حل‌های میانه باشد، تاکید کرد.

العواضی تصریح کرد که گزارش‌های بین‌المللی حاکی از این است که یمن با بحران انسانی واقعی در صورت عدم توقف جنگ روبه‌رو است و این دو نهاد دیدارهای مشورتی را ظرف روزهای آن با طرف‌های مختلف جهت تضمین سریع برای اجرای کردن این طرح خواهند داشت.

از سوی دیگر، احمد بن حلی، معاون نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب عنوان داشت که العربی با خالد بحاح، معاون عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهور مستعفی و فراری یمن فردا (پنجشنبه) جهت رایزنی پیرامون آینده یمن دیدار خواهد کرد.

وی در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط گفت که در این دیدار نتایج احتمال از نشست ژنو و مطرح خواهد شد و اوضاع انسانی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

بن حلی تصریح کرد که بحاح شورای اتحادیه عرب را در جریان دیدگاه دولت مستعفی یمن نسبت به تحولات اوضاع در یمن قرار خواهد داد.

از سوی دیگر، منابع خبری در استان الجوف در شرق یمن سه‌شنبه شب عنوان داشتند که جنبش انصارالله توانست اردوگاه وابسته به نیروهای حامی عبد ربه منصور هادی در این استان را تحت کنترل خود درآورد.

منابع عنوان داشتند که نیروهای انصارالله پس از درگیری‌های شدید با نیروهای حامی عبد ربه منصور هادی، چند پایگاه را در اردوگاه اللبنات تحت کنترل خود درآوردند.

آنها خاطرنشان کردند که اردوگاه اللبنات از مهمترین و بزرگترین اردوگاه‌هایی بود که تحت تصرف نیروهای حامی هادی در الجوف بود.

انتهای پیام

کد N860556