آمریکا پیشمرگ‌های عراق را آموزش می‌دهد/ مذاکره رئیس پارلمان با واشنگتن برای آموزش قبایل

عراق

سفیر آمریکا در عراق اقرار کرد که واشنگتن 12 تیپ عراقی از جمله سه تیپ از پیشمرگ‌های اقلیم کردستان را آموزش می‌دهد تا طی این تابستان برای جنگ با داعش آماده شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، استوارت جونز، سفیر آمریکا در عراق با اعلام این خبر تاکید کرد: ما این نیروها را آموزش می‌دهیم تا تابستان امسال آماده جنگ با داعش شوند.

وی افزود: این نیروها به تجهیزات و سلاح‌های مختلف از جمله سلاح متوسط و خودروهای زرهی مجهز خواهند شد.

جونز ضمن اعلام اینکه جنگنده‌های "اف 16" در موعد مقرر خود در تابستان به عراق تحویل داده می‌شود گفت: آمریکا از نقش نیروهای مردمی در جنگ با داعش قدردانی می‌کند اما ما تاکید می‌کنیم که این نیروها باید تحت کنترل فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق باشند.

وی گفت: ما قصد نداریم پادگان‌های آمریکایی را در خاک عراق ایجاد کنیم و در حال حاضر عملیات آموزش نیروهای عراقی و مسلح کردن آن‌ها از سوی کارشناسان آمریکایی در پادگان‌های عراق صورت می‌گیرد.

جونز در ادامه سفر سلیم جبوری، رئیس پارلمان عراق به واشنگتن را "موفقیت آمیز" خواند.

وی همچنین سفر حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق به آمریکا را "تاریخی" خواند به این دلیل که در تحویل 2000 سلاح دوش پرتاب ضد خودروهای زرهی از نوع AT4 و افزایش حملات "ائتلاف ضد داعش" نقش داشته است.

در همین راستا، سلیم جبوری، رئیس پارلمان عراق که به واشنگتن سفر کرده گفت: یکی از مهم‌ترین مسائلی که به روشنی درخصوص آن صحبت شد کمک به عراقی‌ها درخصوص مساله آموزش و مسلح کردن عراقی‌ها به ویژه ساکنان استان‌هایی است که داعش در آنجا حضور دارد.

وی گفت: من با مسوولان آمریکایی درخصوص پایگاه نظامی «التقدم» و آموزش حدود 10 هزار تن از عشایر الانبار صحبت کرده‌ام تا بعداً به نقش خود در مقابله با داعش بپردازند. درخصوص راه‌ها و چگونگی مسلح کردن این افراد نیز به گفت‌وگو پرداخته‌ایم.

جبوری افزود: پیش‌نویس قانون مربوط به گارد ملی به مرحله تصویب رسیده اما برخی فراکسیون‌های سیاسی نظرات متفاوتی درباره آن دارند. ما نیاز بیشتری به مذاکره داریم و به این مساله نیز خوش‌بین هستیم که فراکسیون‌های سیاسی احساس مسوولیت دارند و به پیش‌نویس چنین قانونی توجه می‌کنند. اگر ما خود به حرکت درنیاییم جامعه جهانی نیز هرگز به ما کمک نخواهد کرد.

انتهای پیام

کد N860408