انتقاد موگابه از دیوان کیفری بین‌المللی

سیاسی

رییس جمهور زیمبابوه و رییس فعلی اتحادیه آفریقا امروز (سه‌شنبه) شدیدا از دیوان کیفری بین المللی انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این انتقادهای رابرت موگابه، رییس‌جمهور زیمبابوه و رییس اتحادیه آفریقا پس از آن مطرح شدند که عمر البشیر، رییس جمهور سودان که تحت تعقیب دیوان کیفری بین المللی قرار دارد، توانست با ترک زودهنگام نشست رهبران آفریقایی در کشور آفریقای جنوبی از حکم بازداشت یک دادگاه این کشور فرار کند.

عمر البشیر روز دوشنبه پس از آن‌که دادگاهی در آفریقای جنوبی بنا به درخواست دیوان کیفری بین‌المللی دستور به بازداشت وی داد به خارطوم، پایتخت سودان بازگشت.

خبرگزاری آفریقا واقع در آفریقای جنوبی به نقل از موگابه گزارش داد که وی در جریان نشست اتحادیه آفریقا در شهر ژوهانسبورگ گفته است، دیوان کیفری بین المللی جایی در آفریقا ندارد.

موگابه تاکید کرد: ما خواهان دیوان کیفری بین المللی در منطقه خود نیستیم و اینجا مقر این دادگاه نیست.

وی در ادامه گفت: ما این دیدگاه را داریم که باید از دیوان کیفری بین المللی خارج شویم. متاسفانه معاهده‌ای که این دادگاه را بنیان گذاشت به امضای اتحادیه آفریقا نرسیده است بلکه برخی کشورها به صورت انفرادی آن را امضا کرده‌اند.

آفریقای جنوبی اساس‌نامه دیوان کیفری بین‌المللی را امضا کرده است اما برخی رهبران آفریقا می‌گویند این دادگاه به طرزی ناعادلانه سران کشورهای آفریقایی را هدف قرار می‌دهد و اتحادیه آفریقا گفته است هیات‌های حاضر در اجلاس آن در ژوهانسبورگ از مصونیت برخوردار بوده‌اند.

موگابه گفت، جاکوب زوما رییس جمهور آفریقای جنوبی به او گفته بود که اجازه نخواهد داد پلیس عمر البشیر را دستگیر کند.

انتهای پیام

کد N859736