راهپیمایی اعتراضی علیه شبه‌نظامیان جدایی‌طلب در شرق اوکراین

چند صد اوکراینی در شرق کشورشان به خیابان‌ها آمده و از شبه‌نظامیان حامی روسیه خواستند موشک‌اندازهایشان را از مناطق پرجمعیت برداشته و از تحریک نیروهای دولت کی‌یف برای تبادل آتش دست بردارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، این راهپیمایی کوچک اما غیرمعمول در مقابل دفاتر جمهوری خودخوانده دونتسک حاکی از احساس نهفته خشم و انزجار از مقامات جدیدی است که زمام امور این شهر را به دست گرفته‌اند.

مناطق اطراف دونتسک و لوهانتسک شاهد بازگشت درگیری‌های شدیدی بوده‌اند که در ماه جاری میلادی جان بیش از 50 تن را گرفته است. این درگیری‌های شدید به دنبال بیش از سه ماه آرامش نسبی رخ داد که به دنبال توافق‌نامه آتش‌بس مینسک به وجود آمده بود.

ساکنان دونتسک شبه‌نظامیان حامی روسیه را به استفاده از آنها به عنوان سپرهای انسانی متهم می‌کنند. این ساکنان شعارهای «شما پشت ما پنهان می‌شوید» و «شرم بر شما» سر دادند.

یکی از این معترضان گفت: زندگی در چنین شرایطی غیرممکن بوده و هست. در دو هفته اخیر ما به سختی قادر به خارج شدن از زیرزمین‌هایمان هستیم.

این در حالی است که سایت‌های خبری رسمی شبه‌نظامیان دونتسک این رویداد را پوشش ندادند.

الکساندر زاخار چنکو، رهبر جدایی‌طلبان جمهوری خودخوانده دونتسک پترو پروشنکو، رئیس‌جمهوری اوکراین و دولت کی‌یف را مقصر ناآرامی‌های اخیر می‌داند. وی افزود: اوکراین به توافق آتش‌بس مینسک نیازی ندارد. او هر کاری انجام می‌دهد تا این توافق‌نامه را متزلزل کند.

این راهپیمایی اعتراضی و مذاکرات در دونتسک در آستانه دور جدید مذاکرات مقامات عالی‌رتبه در مینسک رخ داد. هنوز انتظار می‌رود نماینده سازمان امنیت و همکاری اروپا در نشست امروز (سه‌شنبه) مینسک شرکت کند.

انتهای پیام

کد N859658

خواندنی از سراسر وب