معاون رییس دادگستری سیستان و بلوچستان:

قاچاق کالا هزینه‌ گزافی به بدنه اقتصادی سیستان‌وبلوچستان تحمیل کرده است

قاچاق كالا و ارز,قاچاق,دادگستري سيستان و بلوچستان

معاون رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان گفت: قاچاق کالا و ارز علاوه بر آثار سوء اقتصادی به عنوان یک چالش اجتماعی و فرهنگی حائز اهمیت بوده؛ زیرا هزینه‌های فراوانی را به بدنه اقتصادی سیستان‌وبلوچستان تحمیل کرده است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدعلی حمیدیان اظهار کرد: قاچاق کالا و ارز از یک سو درآمدهای گمرکی را کاهش می‌دهد و از سوی دیگر منجر به فرارهای مالیاتی، افزایش بیکاری، تضعیف تولیدات داخلی و ورشکستگی بنگاه‌‍‌های تولیدی و اقتصادی می‌شود.

حمیدیان افزود: بر اساس قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز هرگونه ورود و خروج غیرقانونی کالا از مبادی رسمی و غیررسمی بدون پرداخت عوارض دولتی قاچاق محسوب می‌شود و با توجه به مقررات قانونی به عنوان یک جرم کیفری برای مجرمین مجازات‌هایی از قبیل ضبط کالا، جریمه، حبس - حسب مورد - و یا انهدام کالا پیش‌بینی شده است.

وی یکی از عوامل مؤثر بر تشدید گرایش به قاچاق کالا و ارز را خصوصاً در استان سیستان و بلوچستان کمبود فرصت‌های اشتغال، عدم وجود فرصت‌های مطلوب توانمندسازی نهاد خانواده، قلمرو گسترده مرزهای آبی و خشکی استان، کمبود نیروی انسانی در نهادهای انتظامی و امنیتی سود هنگفت حاصل از اختلاف قیمت کالا در داخل و خارج کشور دانست.

این مسئول قضایی گفت: متاسفانه پدیده قاچاق سوخت از مرزهای استان از یک حالت آسیبی خارج شده و روزانه میلیاردها تومان از منابع و ثروت ملی نصیب عده‌ای سودجو و فرصت‌طلب کرده است.

حمیدیان در ادامه ضمن ارائه گزارشی از برنامه‌های معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان خاطرنشان کرد: فرآیند پیشگیری از قاچاق کالا و ارز به‌صورت جدی و سازمان یافته مدنظر این معاونت قرار دارد و برگزاری جلسات با تمامی نهادهای مسئول، کاهش زمینه‌های گرایش به ارتکاب قاچاق، برخورد قاطع با اخلالگران اقتصادی با بهره‌گیری از پشتوانه‌های قضایی از برنامه‌های این معاونت است.

وی گفت: ضرورت برگزاری جلسات در شهرستان‌های استان با محوریت دادستان‌ها به‌زودی به مسئولان مربوطه ابلاغ می‌شود و با توجه به ظرفیت مناسب قانون جدید می‌توان بر امر پیشگیری اهتمام بیشتری ورزید.

انتهای پیام

کد N859433