پکن از تکمیل احیاسازی اراضی در دریای چین جنوبی خبر داد

وزارت خارجه چین اعلام کرد، این کشور اقدامات احیاسازی اراضی در جزایر اسپراتلی در دریای چین جنوبی را تقریبا کامل کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این اطلاعیه احتمالا موجب خشم فیلیپین و آمریکا خواهد شد، کشورهایی که با چین به دلیل احیاسازی گسترده اراضی در دریای چین جنوبی و ساخت جزایر مصنوعی درگیر هستند.

چین طی چند سال اخیر موضعی کاملا تهاجمی درخصوص این دریا اتخاذ کرده است و ادعا می‌کند 90 درصد آن متعلق به این کشور است.

در همین حال وزارت خارجه چین طی بیانیه‌ای با به کار بردن نام چینی جزایر اسپراتلی (نانشا) اعلام کرد: چین احیاسازی اراضی خود به عنوان بخشی از ساخت‌وسازهای این کشور در دریای چین جنوبی را تقریبا کامل کرده است.

این نهاد مجدداً بر مواضع چین تاکید کرد: چین معتقد است ساخت و سازهای آن در منطقه مربوط به فعالیت‌های تحقیقاتی و نجات، مقابله با بحران، حفاظت‌های محیط زیستی و امنیت ناوبری است.

در ادامه بیانیه این وزارتخانه آمده است: پس از تکمیل احیاسازی اراضی، چین تاسیساتی را خواهد ساخت که برای انجام فعالیت‌های مرتبط لازم است.

وزارت خارجه چین ادعا می‌کند که این ساخت‌وسازها عادلانه، منطقی و قانونی است و این اقدام با انگیزه هدف قرار دادن هیچ کشوری نیست و آزادی ناوبری و پرواز هیچ کشوری در حریم دریای چین جنوبی را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.

البته این تنها چین نیست که در این منطقه فعالیت می‌کند، سایر کشورها نیز رویه مشابهی در پیش گرفته‌اند اما سرعت و حجم فعالیت‌های آنها به گفته کارشناسان قابل مقایسه با چین نیست.

انتهای پیام

کد N859397