شیخ الاسلام:

ارتش سوریه شهرهای پر جمعیت را از دست داعش خارج می‌کند

سیاسی

مشاور رییس مجلس در امور بین‌الملل گفت: سیاست دولت سوریه دفاع از مردم شهرهایی است که جمعیت بیشتری دارند و ارتش سوریه تلاش می‌کند شهرهایی که دارای جمعیت بیشتری است را از دست داعش خارج کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین شیخ الاسلام مشاور رییس مجلس در امور بین الملل در برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو با اشاره به اینکه دولت سوریه برای مقابله با داعش، هم پیمانی خود را با کردها تقویت کرده است، گفت: در روزهای اخیر دو تحول در کنار مرزهای سوریه و ترکیه رخ داده، از یک سو شهر الرقه  مورد محاصره  ارتش سوریه و اکراد قرار گرفته است و از دیگر سو مردم ترکیه در انتخابات اخیر پارلمانی  این کشور به سیاست های دولت اردوغان در ارتباط با منطقه  از جمله سوریه «نه» گفتند.

وی با بیان این که در حال حاضر سیاست دولت سوریه دفاع از مردم شهرهایی است که دارای جمعیت  بیشتری است، تصریح کرد: ارتش سوریه تلاش دارد ازمردم شهرهایی که دارای جمعیت بیشتری است در برابر داعش حمایت و آنها را از دست داعش خارج کند.

مشاور رییس مجلس در امور بین الملل، درمورد همکاری منافقین با داعش در موصل و سوریه بنا بر پیشنهاد مقامات آمریکایی اظهار کرد: گروه منافقین ذاتا تروریست است و چیز جدیدی نیست که آنها با دیگر گروهای  تروریستی همکاری داشته باشند.

وی با بیان این که طبق اسناد منتشر شده، دولت ترکیه در قالب ارسال  کمک های بشر دوستانه از برخی از معارضان سوری حمایت تسلیحاتی می کند، ادامه داد : اخیرا نیز دیمستورا نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه، به دمشق سفر کرده است و تلاش دارد روند سیاسی برای حل بحران این کشور را فعال کند.

شیخ الاسلام  گفت: این گروه برای تامین منابع مالی خود همیشه از عرب ها و آمریکایی ها گدایی کرده است و به همین بابت مجبور است بر اساس  خواسته ها و سیاست های آن ها عمل کند.

مشاور رییس مجلس در امور بین الملل به سابقه ی همکاری منافقین با صدام علیه مردم ایران اشاره کرد و افزود :منافقین  از دولت عراق برای این که آنها را از اردوگاه اشرف بیرون انداخت، ناراحت هستند و طبیعی است  که بخواهند علیه دولت کنونی عراق اقداماتی را انجام دهند.

 وی در بخشی دیگر از صحبت های خود با بیان این که اگر ارتش سوریه و اکراد بتوانند شهر الرقه را از دست داعش  خارج کنند اقدام بزرگی انجام داده اند در پاسخ به این سوال که آیا این احتمال  وجود دارد که با توجه به تمرکز کردها در مرز ترکیه، این کشور بخواهد اقدامی نظامی علیه آنها انجام دهد، اظهار کرد: بعید است که دولت ترکیه در وضعیت کنونی وارد درگیری نظامی در آن منطقه شود.