چین و آمریکا به دنبال توسعه همکاری‌های نظامی/ احتمال برگزاری رزمایش مشترک

چین و آمریکا طی توافقی نادر درصدد تقویت روابط و توسعه روابط نظامی سازنده خود برآمدند. با این حال با وجود بی‌اعتمادی‌ها پکن می‌گوید تنها در صورت احترام واشنگتن به اقدامات چین در دریای چین جنوبی پیشرفتی در روابط بین دو کشور حاصل خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از شبکه خبری راشاتودی، این توافق که در پی دیدار اخیر "فان چانگانگ"، معاون رئیس کمیسیون نظامی مرکزی چین و "اشتون کارتر"، وزیر دفاع آمریکا حاصل شد و بر تعمیق روابط میان دو طرف تمرکز دارد.

ریموند اودیرنو، رئیس ستاد ارتش آمریکا همچنین شاهد امضای تفاهم‌نامه گفت‌وگو در دانشگاه دفاع ملی واشنگتن بود.

واشنگتن و پکن تلاش دارند تا در مسائلی همچون واکنش به بحران‌ها، ماموریت صلح‌بانان و مبارزه با دزدان دریایی همکاری کنند و همزمان درباره مسائلی چون برگزاری مانورهای مشترک در آینده به گفت‌وگو بپردازند.

به گفته مدیر امور خارجی وزارت دفاع چین، ارتش دو کشور ممکن است سال آینده رزمایش مشترکی برگزار کنند.

در همین حال علاوه بر امضای اولین سند همکاری نظامی بین آمریکا و چین، طرفین مجددا بر تعهد خود برای رسیدن به توافقی درباره محدوده حریم هوایی بین دو کشور پیش از سفر شی جین‌پینگ به آمریکا در ماه سپتامبر تاکید کردند. این توافق با هدف جلوگیری از بروز بحران و سوءتفاهم‌های هوایی صورت خواهد گرفت.

با این حال با وجود تمام تمایلات مثبت موجود بین واشنگتن و پکن، بی‌اعتمادی گسترده‌ای هنوز در روابط دو کشور دیده می‌شود. فان در جریان سفر خود به آمریکا از واشنگتن خواست تا فعالیت‌های نظامی خود را در دریای چین جنوبی که به محل درگیری بین دو کشور تبدیل شده، کاهش دهد.

انتهای پیام

کد N859218