درگیری میان کمپانی‌های نفتی و آژانس‌های امنیتی، چالش‌ تازه‌ای برای اوکراین جنگ زده

در حالی که درگیری‌های اوکراین هر روز وضعیت بدتری پیدا می‌کند فساد در یک کمپانی نفتی و درگیرشدن آژانس‌های امنیتی محلی در بحبوحه توافق محرمانه با غول‌های اقتصادی روسیه، به این ناآرامی‌ها افزوده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این بن‌بست در اوضاع نابسامان اوکراین که با آتش‌سوزی گسترده در یک مجموعه نفتی شدت گرفته باعث رویارویی و درگیری رئیس سرویس امنیتی کشور اوکراین با دادستان ملی این کشور شده که قدرت صدور دستور دستگیری هر شخصی بجز اشخاص برجسته دولتی را دارد.

این امر حتی باعث درگیر شدن پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهوری اوکراین و دخیل شدن بزرگترین کمپانی پتروشیمی روسیه شده که نیمی از آن به یکی از افراد وابسته به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه تعلق دارد که در فهرست سیاه آمریکاست.

درگیری و تنش میان دادستان‌ها و آژانس‌های امنیتی اوکراین زمانی شدت گرفت که در هشتم ژوئن 2015 یک مجموعه نفتی نزدیک کی‌یف دچار سلسله آتش‌سوزی شد و هنوز هم این حریق گسترده ادامه دارد، اما پیامدهای سیاسی این فاجعه که پنج کشته هم داشت اکنون آشکارتر شده است.

والنتین نالیوایخپکو، رئیس سرویس امنیت کشور اوکراین و برخی کارشناسان صنعت نفت به این مساله مظنون هستند که این مجموعه نفتی متعلق به زنجیره بزرگ نفتی اوکراینی به نام BRSM-Nafta در قلب یک مجموعه پالایشگاه نفتی است که محصولات ارزان اما خطرناکی تولید می‌کند.

وی مدعی شد که شواهد نشان می‌دهد معاون سابق دادستان کل اوکراین به صورت غیرقانونی مالک این کمپانی اوکراینی داخل این مجموعه نفتی است که شعبات دیگری هم دارد.

رئیس سرویس امنیت کشور اوکراین همچنین مدیریت بخشی از کمپانی تولید انرژی روسیه Sibur را به ایجاد "مصونیت کیفری" برای تمام این عملیات و همچنین توافقات غیرقانونی متهم کرده است.

البته دفتر دادستان کل اوکراین این اظهارات رئیس سرویس امنیت کشور اوکراین را رد کرده و آنها را اقدامی برای بی‌اعتبار کردن خود دانست.

پوروشنکو از این محکومیت دفاع کرد و سفر 16 ژوئن رئیس سرویس امنیت کشور اوکراین را به واشنگتن لغو کرد و به معاون وی دستور داد تا جای رئیس سرویس امنیت کشور را بگیرد.

برنامه‌های مخفیانه و پیچیده‌ای که توسط کمپانی BRSM- Nafta صورت می‌گیرد در نهایت به ضرر مصرف‌کنندگان است چون آنها از محصولات نفتی و سوخت درجه پایین استفاده می‌کنند و مالکان این کمپانی هم از منفعت عدم پرداخت مالیات بهره‌مند خواهند شد.

تحلیلگران به این مساله مظنون هستند که این کمپانی عملیات پالایش نفت را بدون نظارت انجام می‌دهد در حالی که باید تنها تحت نظارت دولت و در یک منطقه خالی از سکنه انجام شود.

یکی از این کارشناسان گفت: اینها کارخانه نیستند. بلکه تاسیساتی هستند که تنها موادی مختلف را که همگی سمی هستند، مخلوط می‌کنند. نگهداری و مخلوط کردن این مواد در دمای نامناسب باعث انفجار می‌شود همانطور که ما اخیراً شاهدش بودیم.

با این حال این کمپانی ادعاهای مطرح شده را کاملا رد کرده و آن را اقدامی مافیایی در بی‌اعتبار کردن و راندن خود خوانده است.

انتهای پیام

کد N858972