/گزارش/

فتح تل‌أبیض، شکست داعش و اردوغان

سیاسی

کنترل نیروهای کرد سوری بر شهر استراتژیک "تل‌أبیض" در شمال این کشور که نشان‌دهنده قدرت و توان جنگی کردهاست، علاوه بر اینکه ضربه سنگینی به داعش محسوب می‌شود می‌تواند شکست سختی برای ترکیه و اردوغان نیز باشد.

کنترل نیروهای کرد سوری بر شهر استراتژیک "تل‌أبیض" در شمال این کشور که نشان‌دهنده قدرت و توان جنگی کردهاست، علاوه بر اینکه ضربه سنگینی به داعش محسوب می‌شود می‌تواند شکست سختی برای ترکیه و اردوغان نیز باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) شبکه اسکای نیوز عربی در گزارشی در این باره می‌نویسد: شهر استراتژیک تل‌ابیض که از مدت‌ها پیش در اشغال داعش بود، برای این گروه اهمیت زیادی داشت چراکه این شهر به منزله دروازه‌ی گشوده ترکیه به سوی استان رقه بود؛ استانی که مرکز اصلی داعش در سوریه محسوب می‌شود و تل‌ابیض گذرگاه اصلی عبور سلاح و تروریست‌های خارجی و عبور محموله‌های نفتی داعش بود که در بازار سیاه ترکیه فروخته می‌شد.

اهمیت این شهر مرزی که شریان حیاتی داعش نام گرفته بود در وصل کردن رقه به جهان خارج نهفته است و مرکز تبادلات مالی و لجستیکی داعش با جهان خارج محسوب می‌شد.

تل‌ابیض در 85 کیلومتری شمال شهر رقه واقع است و با کنترل کردها بر این شهر دیگر عملیات قاچاق و انتقال افراد مسلح، فروش نفت و تجارت کالاهای دیگر برای داعش بسیار سخت خواهد شد.

این شهر همچنین تنها 70 کیلومتر با شرق شهر کردنشین کوبانی فاصله دارد؛ شهری که چند ماه پیش صحنه درگیری‌های شدید میان نیروهای کرد و داعش بود و به دست کردها آزاد شد. آزاد شدن تل‌ابیض به این معناست که کوبانی با دیگر مناطق کردنشین در شمال حسکه به هم پیوند می‌خورد و بر قدرت کردها خواهد افزود.

طی سه ماه گذشته نیروهای کرد سوری توانسته‌اند کنترل بیش از 50 روستا و شهرک در حومه شمال غربی استان رقه را که داعش همواره بر کنترل کامل خود بر این استان بالیده‌ است، در دست بگیرند.

پیشروی کردها ضربه و شکستی برای ترکیه نیز محسوب می‌شود و قدرت گرفتن کردها در مرز‌های جنوبی ترکیه که میلون‌ها شهروند کرد دارد چندان به مذاق آنکارا خوش نمی‌آید.

در نمونه‌ای آشکار از این مورد می‌توان به انتقادات اخیر رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه از پیشروی‌های کردها اشاره کرد.

انتقادات اردوغان به دلیل نگرانی‌اش از بالا گرفتن «احساسات جدایی‌طلبانه» میان کردها در جنوب شرق کشورش است. کنترل کردها بر تل‌ابیض پس از کوبانی کردها را به عنوان یک قدرت جنگی قابل توجه در مقابل ترکیه نشان می‌دهد.

نگرانی‌های آنکارا تا حدود زیادی بی‌دلیل هم نیست چراکه نیروهای کردی که در سوریه با داعش می‌جنگند در واقع شاخه سوری حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) هستند که دشمنی و چند دهه جنگ میان این حزب با ارتش ترکیه بیش از 40 هزار کشته برجای گذاشته است.

نیروهای کرد سوریه در حال حاضر با پیشروی‌های خود کنترل پایگاه‌های زیادی را در نوار مرزی به طول 400 کیلومتر در دست دارند که از شمال شرقی حلب در شمال سوریه آغاز و به منطقه "جزیره" واقع در مثلث مرزی سوریه-ترکیه-عراق (به جز گذرگاه قامشلی) در استان حسکه می‌رسد.

گسترش دامنه پیشروی کردها از شرق به سمت مناطق کردنشین در شمال غرب سوریه می‌تواند موجب تقویت قدرت و نیروی کردها شود که این مساله در دراز مدت می‌تواند بر کردهای ترکیه نیز تاثیر بگذارد.

این اقدام هم می‌تواند راه را برای اتحاد سه کانتون‌ کردی تشکیل شده در نوار مرزی شمالی سوریه (جزیره در شرق، کوبانی در مرکز و عفرین در غرب) هموار کند و علاوه بر آن رویاهای ترکیه و اردوغان را در گسترش نفوذ خود بر نوار مرزی در داخل سوریه و ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز بخشی از خاک این کشور را بر باد می‌دهد.

انتهای پیام

کد N858963