پس از یک روز تاخیر کامل؛

هیات انصارالله بالاخره وارد ژنو شد/انصارالله آماده امتیازدهی است

سیاسی

پس از یک روز کارشکنی‌های عربستان و اعمال فشارش به برخی از کشورها برای ممانعت از بلند شدن هواپیمای گروه‌های سیاسی اصلی یمن برای شرکت در مذاکرات ژنو، بالاخره هواپیمای هیات انصارالله و حزب کنگره سراسری مردمی یمن با میانجیگری عمان از جیبوتی بلند شد وارد ژنو شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یک منبع سیاسی یمن در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی ترکیه گفت که هواپیمایی که حامل هیات انصارالله و حزب علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور پیشین یمن بود دوشنبه شب از جیبوتی بلند شد و یک روز پس از کارشکنی‌های عربستان بالاخره راهی ژنو شد.

این منبع که خواست نامش فاش نشود، عنوان داشت: عمان با میانجیگری‌هایش موفق شد تا قاهره را قانع کند تا اجازه عبور این هواپیما از حریم هوایی مصر را بدهد.

قاهره ظرف 24 ساعت به دلیل اعمال فشارهای عربستان سعودی اجازه عبور این هواپیما از حریم هوایی مصر را نمی‌داد.

این منبع فاش کرد: پس از کارشکنی‌هایی که بر سر راه مشارکت این هیات در مذاکرات ایجاد شد و امکان مشارکت در روز نخست مذاکرات از آنها سلب شد هیات یمنی در آستانه اتخاذ تصمیم برای بازگشت به صنعاء بود و هیات خواهان توضیحاتی از سازمان ملل در مورد کارشکنی‌ها برای انجام این سفر برآمد.

این منبع عنوان داشت که این هواپیما به صورت موقت و فرودگاه قاهره (ترانزیت) ماند و سپس از آنجا راهی ژنو شد و بامداد امروز (سه‌شنبه) وارد ژنو شده است.

هواپیمای سازمان ملل یکشنبه شب وارد جیبوتی شد و در آن نمایندگانی از انصارالله و حزب کنگره مردمی سراسری، حزب علی عبدالله صالح حضور داشتند. با تاخیر پرواز هواپیما، این هیات در جلسه افتتاحیه مذاکرات ژنو که صبح دوشنبه آغاز شد، حضور نیافت.

در همین حال، محمد عبدالسلام، سخنگوی هیات مذاکره‌کننده انصارالله به ژنو با بیان اینکه درخواست برای عقب‌نشینی از شهرهای یمن غیرمنطقی است، عنوان داشت که کسی وجود ندارد که امنیت را بدون ارتش و کمیته‌های مردمی در شهرها حفظ کند.

این پاسخ انصارالله در پی سخنان دبیر کل سازمان ملل مطرح شد که خواهان توقف هرچه سریع‌تر درگیری‌ها و عقب‌نشینی افراد مسلح از شهرهای یمن شده بود.

محمد عبدالسلام همچنین اعلام کرد که هیات انصارالله آماده است امتیازهایی را فقط به خاطر یمن بدهد.

از سوی دیگر از مذاکرات میان طرف‌های یمنی با نظارت سازمان ملل در ژنو استقبال کرد.

آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که یمنی‌ها را به مشارکت در مذاکرات برای از سرگیری هرچه سریع‌تر روند انتقال در یمن که با طرح شورای همکاری خلیج فارس و خروجی‌های گفت‌وگوی ملی و قطعنامه‌های ذی‌ربط شورای امنیت همخوانی داشته باشد، ترغیب می‌کند.

واشنگتن همچنین نگرانی خود را نسبت به پیامدهای انسانی ناشی از ادامه خشونت‌ها در یمن ابراز داشته و از همگان خواست تا بر حصول توافقی برای پایان درگیری‌ها آغاز عقب‌نشینی نیروها از شهرهای اصلی یمن تاکید داشته باشند.

این در حالی است که ریاض یاسین، وزیر خارجه در دولت مستعفی و فراری یمن اعلام کرده است که نسبت به فرصت دست‌یابی به صلح با انصارالله «خوش‌بین» نیست.

در مقابل و در صحنه میدانی، جنگنده‌های عربی تحت رهبری عربستان سعودی پایگاه‌های انصارالله و نیروهای علی عبدالله صالح را همزمان با آغاز مذاکرات ژنو هدف قرار دادند.

منابع یمنی عنوان داشتند که این جنگنده‌ها استان‌های عمران، صعده و استان تعز را هدف قرار دادند.

انتهای پیام

کد N858928