اشپیگل: قزاقستان به رهبران سابق اروپا حقوق می‌دهد

به نوشته اشپیگل صدراعظم و رئیس جمهور پیشین آلمان و همچنین روسای جمهور سابق لهستان، ایتالیا و اتریش از قزاقستان حقوق سالانه گرفته‌اند. این هفته‌نامه می‌نویسد: سران سابق اروپا با گرفتن پول از یک دیکتاتور حمایت کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از هفته نامه آلمانی اشپیگل، عالیترین مقام‌های سیاسی سابق آلمان و اروپا جهت "لابیگری و مشاوره" برای نورسلطان نظربایف، رهبر قزاقستان حقوق کلانی دریافت کرده‌اند. این سران اروپائی عضو "باشگاه دوستداران قزاقستان" بودند که وظیفه داشته است پرستیژ قزاقستان را در اروپا و جهان بهتر کند و به رهبر قزاقستان "مشاوره" دهد.

در میان نام‌های افشا شده: گرهارد شرودر، صدراعظم پیشین آلمان، هورست کوهلر، رئیس جمهور سابق، اوتو شیلی، وزیر کشور سابق، پیتر گاو وایلر، یکی از سران "اتحادیه سوسیال مسیحی آلمان"، آلفرد گوزن-بائور، رئیس جمهور پیشین اتریش و گرداننده باشگاه دوستداران قزاقستان، الکساندر کوازنیفسکی، رئیس جمهور سابق لهستان، مارسلینو اوری، وزیر خارجه پیشین اسپانیا، ماکس پتر راتسل، رئیس قبلی پلیس بین‌الملل (اینترپل) و رومانو پرودی، نخست‌وزیر سابق ایتالیا را می‌توان مشاهده کرد.

به نوشته اشپیگل، سران سابق اروپائی سالانه برای "خدمات ویژه" خود حقوقی بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار یورو دریافت کرده‌اند.

یورگن دالکامپ یکی از پنج روزنامه‌نگاری که راز "پرونده قزاقستان" را بر ملا کرد، با انتشار ویدیوئی در شبکه یوتیوب توضیح داد که این ماجرا سه سال پیش زمانی آغاز شده است که پلیس جنائی وین دفتر وکالت گابریل لانسکی را تحت نظارت داشته است.

وی می‌گوید: ما از دعوای نظربایف با دامادش اطلاع داشتیم ولی چندان اهمیتی ندادیم. اما اخیرا ۷۰۰ هزار ایمیل از دفتر وکالت لانسکی یعنی "مرکز عملیات لابیگری قزاقستان" در وین به آدرس اشپیگل رسید و ما به اطلاعاتی دسترسی پیدا کردیم که نشان می‌داد، داماد نظربایف یا باید به قزاقستان فرستاده شود و یا در اروپا به مدت طولانی در حبس بماند.

دالکامپ ادامه می‌دهد حدود ۲ هفته طول کشید تا وظیفه سیاستمداران آلمانی را از مجموعه ایمیل‌های رسیده در این قضیه روشن کنیم.

به نوشته اشپیگل، گابریل گانسکی، حقوقدان مشهور اتریشی در وین تا به حال برای فعالیت‌های خود بیش از ۱۴ میلیون یورو دریافت کرده است.

ماجرا از آنجا آغاز شد که گانسکی در سال ۲۰۰۹ نامه‌ای به نورسلطان نظربایف، رئیس جمهور قزاقستان نوشته و ایده تاسیس "باشگاه دوستداران قزاقستان" با عضویت رهبران سابق کشورهای اروپایی را پیشنهاد کرد. رهبران اروپائی که به قول اشپیگل نمی‌دانستند چگونه نام قزاقستان نوشته می‌شود و فقط با گرفتن ۴۰۰ هزار یورو حاضر شدند در اواسط سال ۲۰۱۰ مشاوره و لابیگری برای قزاقستان را آغاز کنند.

هفته نامه اشپیگل در ابتدای گزارش ۱۰ صفحه‌ای خود در توصیف نورسلطان نظربایف می‌نویسد که وی فرزند چوپانی بوده است که اکنون میلیاردر شده و حدود یک ربع قرن در قزاقستان حاکم است. اشپیگل نظربایف را دیکتاتوری خطاب می‌کند که به دموکرات‌ها پول می‌دهد و نیاز به تائید سران سابق اروپائی دارد.

اشپیگل انتقاد می‌کند که سیاستمداران عالیرتبه و مشهور آلمان "در هر زمان آماده انجام هرکاری برای پول" هستند. اشپیگل اضافه می‌کند در نتیجه "لو رفتن و درز اطلاعات دفتر وکالت گابریل لانسکی" اکنون مشخص شده است که با پول می‌توان در اتخاذ تصمیمات مهم نقش داشت.

به نوشته این هفته نامه‌ آلمانی، هورست کوهلر ۷۲ ساله، رئیس جمهور پیشین آلمان گویا اشکال کار را می‌دانسته و آگاه بوده که چنین کاری مغایر با جایگاه وی به عنوان رئیس جمهور سابق آلمان است، زیرا وی نسخه قرارداد "حقوق سالانه‌اش" را از طریق صندوق پستی شخصی خود در برلین دریافت کرده است.

شرودر۷۱ ساله هم نوشته است که افتخار می‌کند که در میان دوستداران قزاقستان است. وی مطالب منتشر شده در اشپیگل را شدیدا تکذیب می‌کند. اتو شیلی ۸۲ ساله وظیفه داشته است شرایطی را فراهم کند تا علیه راحت علی‌اف، داماد نظربایف که به اروپا فرار کرده بود در رسانه‌ها مقالاتی نوشته شود. گفتنی است علی‌اف ۴۰ ساله که در زندان وین محبوس بود در اواسط فوریه امسال خود را حلق آویز کرد.

اشپیگل در بخشی از افشاگری خود نتیجه می‌گیرد که ماجرا اکنون بر سر علی‌اف نیست بلکه بر سر طرف آلمانی این قضیه است که به نوشته این هفته نامه "با گرفتن حقوق کلان حاضر شده است به دیکتاتور نظربایف کمک کند."

انتهای پیام

کد N858816