تحلیلگر روس: ایران خسارت جنگ افغانستان را از آمریکا و روسیه بگیرد

افغانستان,ایران و آمریکا,ایالات متحده آمریکا,روسیه

یک تحلیلگر برجسته روسی با اشاره به خسارات مادی و معنوی زیادی که ایران از ناحیه جنگ افغانستان متحمل شده نوشته است که ایران می تواند از روسیه و آمریکا در محاکم بین الملی شکایت و مطالبه خسارت کند.

به گزارش خبرآنلاین نیکلای یگوروف در یادداشتی برای وب سایت ایران رو نوشته است در حالیکه ایالات متحده و ناتو، کابل را نقطه تحقق طرح های جهانی ژئوپلیتیکی خود می دانند، افغانستان برای ایران و کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای، همسایه ای است که ثبات تمام منطقه به سامان گرفتن آن وابسته است.

این نویسنده روسی با بیان اینکه تجار ایرانی چند سال است در طرح های معتبر اقتصادی همسایه شرقی خود سرمایه گذاری هایی از جمله ایجاد زیرساخت جاده ای، بخش کشاورزی، تولید نیروی برق و ارتباطات بعمل آورده اند متذکر می شود: اگر مسأله با دقت بیشتری مطالعه شود، بزودی معلوم می شود که به علت بی ثباتی سیاسی میانگین مدت بازگشت هزینه های طرح های افغانی برای کارآفرینان و تجار ایرانی معادل 4 الی 6 سال است. اکثریت آنها برای این گونه سرمایه گذاری های بلندمدت پول ندارند و لذا 60 الی 70 درصد طرح های بزرگی که بخش تجاری ایران در افغانستان اجرا می کند، به طور مستقیم یا غیرمستقیم از محل بودجه دولتی توسط تهران پشتیبانی می شود.

نیکلای یگوروف در ادامه یادداشت خود برای ایران رو نوشته است طی چهار سال اخیر کمک مالی بی شایبه به کابل در چارچوب تعهدات بین المللی ایران بالغ بر 500 میلیون دلار شده است و قرار است تا پایان سال 2016 چهارصد میلیون دلار دیگر پرداخت شود. ولی بهای مسأله افغانی برای تهران به اینجا هم ختم نمی شود زیرا ایران از سال 2003 به بعد بابت مبارزه با سیل قاچاق مواد مخدری که در افغانستان کشت و صادر می شود، حدود 50 میلیون دلار در سال هزینه می کند.

این کارشناس مسائل آسیای میانه با بیان اینکه تهران مجبور است به منظور کنترل مرزهای خود با افغانستان، حدود 50 هزار نفر از نظامیان، مرزبانان و نیروهای مسلح و انتظامی خود را در حالت آماده باش نگه دارد می نویسد: این همه هزینه ها نیست باید به این هاهزینه های ساخت سامانه استحکامات مهندسی و استقرار سامانه های دیده بانی فنی در مرز با افغانستان که طی ده سال اخیر قریب به 7 میلیارد دلار آب خورده است را هم اضافه کرد. در عمل، برآوردها نشان می دهد که طی 12 سال اخیر، هزینه افغانستان برای تهران اعم از سرمایه گذاری ها و تلاش برای حفظ امنیت مرزها و ثبات دولت همسایه شامل 0.9 تا 1.2 درصد بودجه سالانه کشور بوده است.

این نویسنده در ادامه با تشریح صدمات و آسیب های مختلفی که از ناحیه حضور مهاجران افغان و جنگ و بی ثباتی در این کشور همسایه متوجه ایران شده است عامل اصلی این مصیبت ها را آمریکا و شوروی سابق دانسته و گفته است ایران این حق را دارد که از دو کشور مذکور در مجامع حقوقی جهان شکایت کرده و خسارات خود را مطالبه کند.

نیکلای یگوروف نوشته است : بنا به برآوردهای مختلف، تنها هزینه های مستقیم ایران در رابطه با مسأله افغانستان طی سی سال اخیر از حد یک هزار میلیارد دلار گذشته است. محافل اجتماعی ایرانی به دفعات بر شکایت به مراجع قضایی بین المللی در جهت دریافت جبران خسارات ناشی از تجاوزات خارجی به افغانستان تأکید نموده اند. به نظر می آید که ایران دیر یا زود مطالبات مالی خود را از کشورهای متجاوز خواهد ستاند.

متن کامل یادداشت نیکلای یگوروف را با عنوان مسأله افغانی تا ساعاتی دیگر در خبرآنلاین بخوانید

49261

کد N858722