/گزارش/

اوباما باید تصمیم بگیرد در جنگ با داعش چه می‌خواهد!

سیاسی

«همزمان با متزلزل شدن کمپین ضد داعش، رئیس‌جمهوری آمریکا با اعزام 50 نیروی آمریکایی دیگر به یکی از پایگاه‌های هوایی عراق در نزدیکی استان رمادی که ماه گذشته میلادی توسط تروریست‌های داعش تصرف شد، موافق کرده است.»

«همزمان با متزلزل شدن کمپین ضد داعش، رئیس‌جمهوری آمریکا با اعزام 50 نیروی آمریکایی دیگر به یکی از پایگاه‌های هوایی عراق در نزدیکی استان رمادی که ماه گذشته میلادی توسط تروریست‌های داعش تصرف شد، موافق کرده است.»

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پایگاه خبری بیزینس اینسایدر در گزارشی نوشت: «این در حالی است که منطق اصلی سیاست باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا تغییر نکرده است. اوباما به جای تمرکز بر هدف نابودی داعش به محدود کردن مشارکت آمریکا متمرکز شده است. نتیجه یک تلاش ناکافی است که بعید است موفق باشد.

این استقرار جدید که تعداد پرسنل نظامی آمریکا در عراق را به 3550 تن در چهار پایگاه مختلف افزایش می‌دهد، تا حدودی بخشی از ضعف‌ها در کمپین ضد داعش تحت رهبری آمریکا را جبران می‌کند. مقامات دولتی می‌گویند، مربیان آمریکایی که در پایگاه "تقدم" مستقر شده‌اند مستقیماً با مردان قبیله‌ای سنی همکاری خواهند کرد؛ مردانی که برای هرگونه ضد حمله موفقیت‌آمیز به آنها نیاز است اما علی‌رغم تعهداتشان به عراق توسط دولت نادیده گرفته شده‌اند. مقامات می‌گویند، آنها همچنین قصد دارند تا ارسال تسلیحاتی آمریکا به قبیله‌های سنی و نیروهای کرد را که از نظر نظامی از داعش ضعیف‌تر هستند، تسریع بخشند.

با این وجود افزایش تعداد نیروهای زمینی آمریکایی به دستور اوباما مهم‌ترین اقدام وی در نادیده گرفتن گام‌هایی است که فرماندهان آمریکایی و عراقی و کارشناسان نظامی به مدت یک‌سال بر آنها با هدف پیروزی در مقابل داعش تاکید می‌کنند.

این اقدامات شامل استقرار مشاوران آمریکایی در خط مقدم یگان‌های عراقی، استقرار مراقبانی که می‌توانند حملات هوایی را اطلاع داده و افزایش حمایت هوایی در ارتفاع پایین است.

این تاکتیک‌ها در جریان حمله آمریکا به افغانستان به کار گرفته شده و به "ائتلاف شمالی افغانستان" اجازه داد تا دولت طالبان را در سال‌های 2001 تا 2002 میلادی سرنگون کند. اما با وجود پیشروی‌های اخیر داعش، در حال حاضر از این تاکتیک‌ها استفاده نمی‌شود و به نظر می‌آید که تنها مقاومت سیاسی اوباما می‌تواند تغییر صورت گرفته در تصمیم‌گیری‌اش را برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق در چهار سال گذشته توضیح دهد. یکی از سخنگویان کاخ سفید گفت: اوباما نمی‌خواهد کارهایی را که می‌توانند برای خودشان انجام دهند، برای عراقی‌ها انجام دهد. اما عراقی‌ها نمی‌توانند هدایت هلی‌کوپترهای جنگنده را به عهده گرفته یا به عنوان کنترل‌کننده هوایی تاکتیکی خدمت کنند.

ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت، این استقرار جدید احتمالاً نخستین استقرار در پایگاه‌های جدید سراسر عراق است که ارتش عراق و نیروهای قبیله‌ای را برای حمله به مناطق تحت کنترل داعش آماده می‌کند.

اگر این برنامه اوباما است پس باید آن را اعلام کرده و فوراً آن را پیش ببرد. اوباما برای پیشبرد رویکردش با گام‌های کوچک و مجزایی که به شدت به تعویق افتاده نمی‌تواند روند این جنگ را تغییر دهد.

به خاطر این رویکرد که مانع آمریکا شده و آن را دور نگه می‌دارد، داعش به جذب هزاران نیرو و ایجاد شاخه‌های جدید خارجی ادامه می‌دهد.

سلیم الجبوری، رئیس پارلمان عراق در جریان سفر اخیرش به واشنگتن گفت، هرچه تصرف شهرهایی همچون رمادی و موصل توسط داعش بیشتر طول بکشد، خطر آنها بیشتر و شدیدتر می‌شود.

وی افزود: زمان به نفع آنها است. ما باید فوراً دست به کار شویم.

این در حالی است که بازپس‌گیری شهر رمادی ممکن است چند ماه به طول انجامد و حمله به موصل نیز ممکن است در سال‌جاری میلادی صورت نگیرد.

جبوری افزود، وی معتقد است بغداد به خودی خود به خاطر تفرقه در بین نیروهای دولت در مقابل حمله داعش ضعیف است.

از بین بردن داعش در ظرفیت آمریکا قرار دارد. اما این مساله تحقق نخواهد یافت مگر آنکه اوباما به جای محدود کردن مداخله آمریکا، تصمیم به افزایش استقرار نیروهای نظامی بگیرد.»

انتهای پیام

کد N858661