کنترل کرد‌ها بر شریان حیاتی داعش در مرز با ترکیه

سیاسی

منابع رسانه‌ای از کنترل کامل یا دست کم 90 درصدی نیروهای کرد سوری بر شهر تل‌ابیض در شمال این کشور خبر داده‌اند که شریان حیاتی داعش در مرز با ترکیه محسوب می‌شود.

منابع رسانه‌ای از کنترل کامل یا دست کم 90 درصدی نیروهای کرد سوری بر شهر تل‌ابیض در شمال این کشور خبر داده‌اند که شریان حیاتی داعش در مرز با ترکیه محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، به دنبال یورش نیروهای موسوم به دفاع مردمی کردها به شهر استرتژیک تل‌ابیض در مرز با ترکیه و عقب‌نشینی تروریست‌های داعش از پایگاه‌های خود به سمت شهر رقه، نیروهای کرد کنترل کامل این شهر را در دست گرفتند.

با کنترل نیروهای کرد بر شهر تل‌أبیض و گذرگاه مرزی آن با شهر اقچه قلعه ترکیه، داعش مهم‌ترین گذرگاه‌های خود در مرز با ترکیه را از دست داد و در حال حاضر تنها بر گذرگاه مرزی جرابلس در شمال استان حلب را در اختیار دارد.

نیروهای کرد سوریه همچنین دامنه کنترل خود را بر بیشتر مرزهای این کشور با ترکیه گسترش داده‌اند و با سقوط تل‌ابیض هدف بعدی آنها آزادسازی گذرگاه جرابلس و قطع کامل دسترسی داعش به مرز سوریه خواهد بود.

با این حال منابع رسانه‌ای دیگر اعلام کرده‌اند که نیروهای کرد تقریباً کنترل کامل شهر تل‌أبیض را در شمال سوریه در دست گرفتند و هنوز کنترل کامل شهر را در اختیار نگرفته‌اند. این نیروها پس از قطع مسیرهای امدادرسانی تروریست‌های داعش که شهر تل‌أبیض را به شهر رقه، مرکز خلافت خودخوانده داعش وصل می‌کند، کنترل گذرگاه مرزی میان شهر اقجه قلعه ترکیه و شهر تل أبیض را در دست گرفتند.

پیش از این حسین خوجر، فرمانده نیروهای کرد اعلام کرده بود که تل‌أبیض به طور کامل در محاصره نیروهای کرد است و تروریست‌های داعش نمی‌توانند از این شهر فرار کنند. وی اعلام کرده بود که گروه‌های مخالف سوری از جمله ارتش آزاد به نیروهای کرد برای آزادسازی شهر تل‌أبیض کمک کردند.

درگیری‌ها میان نیروهای کرد و داعش موجب آواره شدن هزاران تن از شهروندان سوری در شهر تل‌أبیض شده و بیشتر این آوارگان به سمت ترکیه فرار کرده‌اند.

آنکارا ابتدا مرزهای خود را به روی این آوارگان بسته بود اما بار دیگر مرزهای خود را به روی آوارگان سوری گشود.

انتهای پیام

کد N858642