داعش به دانشگاه‌های روسیه رسید!

سیاسی

ماجرای دانشجوی ممتاز رشته فلسفه دانشگاه دولتی مسکو که ماه قبل با نیت پیوستن به داعش روسیه را ترک کرده بود، نقل محافل رسانه‌ای این کشور شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) "واروارا کارائولوا" دانشجوی 19 ساله رشته فلسفه دانشگاه دولتی مسکو روز 27 ماه مه از خانه بیرون آمد و دیگر بازنگشت. آخرین بار دوستانش او را در ایستگاه اتوبوس دیدند. وی شامگاه این روز با فرستادن پیامکی به خانواده‌اش به آنها اطلاع داد که شب به خانه نمی‌آید به همین دلیل خانواده‌اش نگران نشدند اما زمانی که روز بعد هم از او خبری نشد به پلیس مراجعه کرده و غیبت او را گزارش دادند. پلیس هم اعلام کرد چنانچه ظرف یک شبانه روز از او خبری نشد، مراتب را گزارش دهند تا پلیس جستجوی خود را آغاز کند. خانواده واروارا زمانی به وحشت افتادند که از دوستان وی شنیدند دخترشان مدتی‌هاست در دانشگاه تغییر رفتار داده و با حجاب حضور پیدا می‌کند. برای خانواده واروارا که اورتدوکس هستند شنیدن این خبر باورنکردنی بود. روز بعد پلیس هم از این جریان خبردار شد و به جستجو پرداخت و بالاخره متوجه شدند او به ترکیه پرواز کرده است.

جریان از طریق پلیس بین‌الملل به ترکیه گزارش شد و آنها با بررسی فیلم‌های موجود در فرودگاه آتاتورک استانبول وی را شناسایی کردند اما جستجوهای بعدی به ثمر نرسید و نتوانستند از وی نشانی پیدا کنند زیرا او در ترکیه از حجابی استفاده می‌کرد که صورتش را هم می‌پوشاند.

یک هفته بعد در شهر کیلیس ترکیه واقع در 1200 کیلومتری استانبول و در مرز این کشور با سوریه، مامورین کنترل گذرنامه توانستند او را با کمک دستگاه رایانه‌ای تشخیص هویت از روی چهره، شناسایی و دستگیر کردند. جالب آن که وی تنها بازداشت شده آن روز نبود و یک گروه 12 نفره دیگر نیز از شهروندان روسیه نیز در همان روز دستگیر شدند. این که طی این یک هفته واروارا کجا بوده و چطور و با کمک چه کسانی این مسافت طولانی را پیموده، هنوز نامعلوم است. اما آنچه کاملا روشن شده وی به همراه دیگر افراد دستگیر شده با هدف پیوستن به داعش قصد داشته به سوریه برود.

با دستگیری وی، پلیس بین‌الملل ماجرا را به پلیس روسیه گزارش داد و پدر واروارا بلافاصله عازم ترکیه شد. واروارا به لحاظ مالی مشکلی نداشته و خانواده او به لحاظ مالی جزو طبقه نسبتا ثروتمند به حساب می‌آیند. این دانشجوی ممتاز رشته فلسفه دانشگاه مسکو 5 زبان می‌داند و از نظر درسی هم دانشجویی ممتاز به شمار می‌رود. خانواده او متعجب هستند و می‌گویند نمی‌دانند چرا با این شرایط دخترشان تغییر دین داده و می‌خواسته به گروه تندرو داعش بپیوندد.

با پیگیری وزارت امور خارجه روسیه، پلیس ترکیه وی را به همراه پدرش، با اسکورت کامل ضد تروریستی به فرودگاه استانبول آورده و سوار هواپیما کردند. با درخواست مسئولان روسی از زدن دستبند به او خودداری شد. در هواپیما نیز از مسافران خواستند کلیه آنها تلفن‌های همراه خود را خاموش کنند و اعلام گردید هرگونه عکسبرداری و یا فیلمبرداری ممنوع است. در فرودگاه مسکو نیز از مسافران خواسته شد از صندلی خود بلند نشوند. واروارا به همراه مامورین امنیتی و از هواپیما خارج و تحویل مسئولین امنیتی روسیه گردید و از طریق مسیر ویژه از فرودگاه بیرون برده شد.

بر اساس خبرهای منتشر شده در رسانه‌های گروهی روسیه، پلیس اعلام کرده که واروارا مجرم نیست و به عنوان فرد آسیب دیده شناخته می‌شود وی فریب خورده و بعد از بازجویی برای یافتن شیوه‌های جذب و چگونگی خروج از روسیه، آزاد شده و به خانه‌اش بر می‌گردد.

بر اساس اطلاعات به دست آمده واروارا از پاییز سال گذشته به فراگیری زبان عربی پرداخته است.

این نخستین دانشجوی روس نیست که جذب داعش شده است. ظاهرا این گروه در دانشگاه‌های روسیه شروع به تبلیغات و عضوگیری کرده است. چندی پیش نیز مارینا پاگارلوا، دانشجوی دانشگاه سن پیترزبورگ هم ناپدید شد و پس از مدتی مشخص گردید وی در شهر موصل حضور دارد و به داعش پیوسته است. او نیز از همین طریق یعنی استانبول به داعش ملحق شده بود.

بر اساس اسناد وزارت امور خارجه روسیه بین 800 تا 1000 شهروند روسیه در گروه داعش حضور دارند.

انتهای پیام

کد N858226