بروجردی در دیدار با رئیس کمیسیون سیاست خارجی مکزیک:

ایران برای دستیابی به توافق خوب، عزم جدی دارد

سیاسی

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: ایران عزم جدی برای حصول توافق خوب که ضامن حقوق اساسی ملت ایران در استفاده صلح آمیز از فناوری هسته ای باشد در مذاکرات با 1+5 دارد و این یک اراده دو جانبه است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی گابریلا کوئباس بارون رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس مکزیک که بنا به دعوت علاءالدین بروجردی به تهران سفر کرده است با وی دیدار و گفت و گو کرد.

بروجردی در ابتدای این دیدار با اشاره به روند توسعه همکاری های ایران و مکزیک گفت: دو کشور از امکانات و ظرفیت های فراوانی برای توسعه مراودات دوستانه خود در عرصه های گوناگون برخوردارند که با اراده مشترک می توانند آن را به منصه ظهور برسانند.

وی در همین زمینه بر اهمیت رفت و آمد و تبادل هیأت های عالی رتبه پارلمانی میان دو کشور تأکید کرد و خاطرنشان نمود: دیدارهای منظم و مستمر میان مقامات سیاسی و اقتصادی و پارلمانی، بستر مناسبی برای آشنایی با ظرفیت ها و دیدگاه های دو کشور فراهم خواهد آورد.

وی در همین زمینه بر نقش مهم ارتباطات پارلمانی در سطوح مختلف تأکید کرد.

بروجردی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پیشرفت های فنی و علمی و تکنولوژیک کشورمان در طول سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی با وجود تحریم های گسترده قدرت های جهانی علیه کشورمان گفت: جمهوری اسلامی ایران در سخت ترین شرایط با تکیه بر توانمندی های ملی خود توانسته در علوم و فنون مختلف به پیشرفت های عظیمی دست یابد که پشتوانه حرکت شتابان ملت ایران به سوی پیشرفت همه جانبه می باشد.

وی سپس با اشاره به روند مذاکرات ایران و 1+5 پیرامون موضوع هسته ای گفت: جمهوری اسلامی ایران عزم جدی برای حصول توافق خوب که ضامن حقوق اساسی ملت ایران در استفاده صلح آمیز از فناوری هسته ای باشد در مذاکرات با 1+5 دارد و این یک اراده دو جانبه است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه منطقه خاورمیانه امروز از گسترش تروریسم رنج می برد گفت: شرایط امروز منطقه نتیجه سیاست های غلط آمریکا و هم پیمانان منطقه ای اش در حمایت از تروریسم در عراق و افغانستان و سوریه می باشد به طوری که امروز امنیت و آرامش کشورهای اروپایی نیز از طرف گروه های تروریستی در معرض تهدید قرار گرفته است.

وی سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران را مبارزه جدی با تروریسم دانست و یادآور شد: در شرایط کنونی تنها با همکاری جمعی بین المللی می توان با این پدیده شوم مبارزه کرد.

بروجردی در ادامه با اشاره به تحولات یمن و حمله عربستان به این کشور گفت: مجامع بین المللی در قبال جنایاتی که این روزها در یمن صورت می گیرد و موجب جان باختن و آوارگی جمع زیادی از مردم بی دفاع و غیر نظامی یمن شده اند مسئول می باشند.

گابریلا کوئباس بارون رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس مکزیک نیز در این دیدار ضمن اظهار خرسندی از سفر به کشورمان و گفتگو و مذاکره با مقامات سیاسی پارلمانی و اقتصادی کشورمان ابراز امیدواری کرد نتایج این دیدارها بتواند فصل جدیدی در همکاری های نزدیک دو کشور در عرصه های مختلف ایجاد کند.

وی سرمایه گذاری مشترک در بخش های اقتصادی و صنعتی و همچین گسترش مراودات فرهنگی میان دو کشور را مهمترین زمینه های روابط فیمابین یاد نمود.

رئیس کمیسیون سیاست خارجی مکزیک در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مذاکرات ایران و 1+5 تأکید کرد: مکزیک امیدوار است این مذاکرات با دستیابی ایران به حقوق اساسی خود در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای از جمله غنی سازی و رفع تحریم ها خاتمه یابد.

وی در همین زمینه بر حمایت پارلمان مکزیک از مذاکرات جاری با 1+5 تأکید کرد.

کوئباس بارون همچنین بر آمادگی شرکت های مختلف اقتصادی صنعتی مکزیک جهت حضور در بازار ایران و توسعه همکاری های فیمابین با بخش های مختلف تجاری و اقتصادی ایران تأکید کرد.

وی در ادامه با اشاره به حمایت های آمریکا از گروه های تروریستی و قاچاق مواد مخدر در آمریکای جنوبی گفت: گروه های تروریستی در آمریکای جنوبی تنها با کمک های وسیع تسلیحاتی آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی توانسته اند در زمینه قاچاق مواد مخدر و انسان فعالیت های گسترده نمایند.