افشای ابعاد تازه‌ای از اختلافات میان گل و اردوغان

سیاسی

کتاب تازه منتشر شده توسط یکی از متحدان 12 ساله رئیس‌جمهوری سابق ترکیه هیچ شکی باقی نمی‌گذارد که تنش میان وی و رئیس‌جمهوری کنونی ترکیه در بسیاری از مسائل وجود داشته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، احمد سور، نویسنده این کتاب که به عنوان مشاور مطبوعاتی عبدالله گل، نخست‌وزیر، وزیر خارجه و در نهایت رئیس‌جمهور بین سال‌های 2002 تا 2014 فعال بود در این کتاب به اختلافات میان وی و عبدالله گل، رئیس‌جمهوری سابق اشاره کرد که پس از اتهامات فساد علیه وزرای سابق کابینه دولت ترکیه در دسامبر 2013 شدت یافت.

همچنین این مسائل شامل سیاست‌های دولت آنکارا در قبال سوریه، تظاهرات پارک گزی در 2013 و آزادی بیان است.

احمد سور در این کتاب به نام «12 سال با عبدالله گل» می‌نویسد که گل به اردوغان و مقام‌های ارشد حزب حاکم پس از افشای شنود گسترده و غیرقانونی مکالمات و فساد در 2013 گفت که وزرای متهم باید استعفا دهند.

سور در این کتاب می‌نویسد که گل تمایل داشت تا پس از اردوغان با برنامه احیای روابط میان ترکیه با اتحادیه اروپا، اشتباهات سیاست خارجی را اصلاح ، سیاست دوگانه کشور را مدرن کرده و چهار وزیر سابق متهم به فساد را به دادگاه عالی بفرستد و پس از آن به حزب بازگردد؛ اما اردوغان اجازه چنین کاری را نداد.

مشاور مطبوعاتی سابق گل همچنین به ذکر جزئیات درباره چهار وزیر سابق کابینه پرداخت که توسط اردوغان در 25 دسامبر گذشته میلادی از کار برکنار شدند و علت این اقدام اتهام فساد بوده است.

سور همچنین گفت که اردوغان می‌خواست تا اگمن باقیس، وزیر سابق امور اتحادیه اروپا را در کابینه نگه دارد اما گل تاکید داشت که او، معمر گولر، وزیر سابق کشور، ظفر چاغلایان، وزیر سابق اقتصاد و اردوغان بایراکتور، وزیر سابق شهرسازی باید از سمت‌هایشان کنار بروند.

نویسنده این کتاب به درگیری میان اردوغان- گل درباره تظاهرات 2013 پارک گزی پرداخته و برای نخستین بار این مساله را عنوان می‌کند که مهمت گل، پسر عبدالله گل 10 تن از دوستان خود را به دفتر ریاست‌جمهوری آورد تا دیدگاهایشان را درباره گزی و اقدامات پلیس علیه معترضان بیان کنند.

در این کتاب همچنین به مسائل سیاست خارجی ترکیه از 2002 زمانی که حزب عدالت و توسعه قدرت را به دست گرفت، اشاره شده است.

سور می‌نویسد: فاکتور اصلی در بی‌میلی گل درباره اجازه ورود و حضور سربازان آمریکایی در کشور به منظور ایجاد یک جبهه شمالی برای اشغال عراق در 2003 به گزارش رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه ربط دارد که گفته بود اعلام وضعیت فوق‌العاده در سراسر مسیر سربازان برای امنیت کشور ضرورت دارد.

گل این اقدام را یک پس‌ رفت در اقدامات برای دموکراسی شدن ترکیه می‌دانست.

سور تایید کرد که این اردوغان بود که به تعهد ترکیه در حضور ارتش کشور در اشغال عراق تحت رهبری آمریکا همواره اشاره می‌کرد که البته توسط پارلمان ترکیه تصویب نشد.

مشاور مطبوعاتی سابق گل همچنین در این کتاب به ناکامی در انتقال ارامنه سوریه به ترکیه اشاره شده است. براساس پیشنهاد جامعه ارامنه ترکیه، گل با اردوغان به رایزنی پرداخت و دستورالعملی به وزارت امور خارجه ترکیه و سازمان اطلاعات ملی کشور داده شد تا این ارامنه را از حلب به ترکیه منتقل کنند. اما حزب ارامنه ترکیه موسوم به «داشناک سوتیون» این عملیات را رد کرد و گفت که این روند تبلیغی برای ترکیه است و تنها 30 تن از ارامنه سوریه از آن نفع می‌برند.

کتاب این مرد که 12 سال در کنار گل فعالیت می‌کرد مناظره‌ای جدید را در سیاست ترکیه و در بحبوحه مذاکرات برای تشکیل دولت ائتلافی پس از انتخابات هفتم ژوئن 2015 به وجود می‌آورد و شاید یک دردسر جدید برای حزب عدالت و توسعه ترکیه باشد که مدت‌هاست قدرت اصلی در ترکیه محسوب می‌شود.

انتهای پیام

کد N858120