معاون سازمان حفاطت محیط زیست:

مجلس طرح حفاظت از تالاب‌ها را تصویب کند

مجلس شوراي اسلامي,محیط زیست,تالاب شادگان,تالاب,تالاب انزلي,تالاب هامون,تالاب گاوخوني,تالاب هورالعظیم

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست از مجلس شورای اسلامی خواست که طرح حفاظت از تالاب‌های کشور را که قالب لایحه ای از سوی دولت به مجلس ارایه شده یا به زودی ارایه خواهد شد را هرچه زودتر تصویب کنند.

به گزارش خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، احمد علی کیخا در دومین همایش مدیریت و مهندسی تالاب ها که صبح امروز در سالن‌ همایش‌های سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، با بیان اینکه نیازمند یک برنامه عمل در حوزه تالاب‌ها هستیم ، گفت: باید در کشور در مورد سدسازی‌ها تصمیم گرفته شود، از سوی دیگر بسیاری از سدهای ما در جایی گسترده شده که آبی وجود ندارد و به نظر می‌رسد در بعضی موارد منافع سیل از هزینه‌های آن بیشتر است.

وی با اشاره به خشک شدن دریاچه ارومیه اظهارکرد: مگر درآمد حاصل از بخش کشاورزی در اطراف این دریاچه چقدر بود که اقدامات انجام شده برای توسعه آن منجر به خشک شدن دریاچه ارومیه شده است؟ چند برابر این درآمد باید صرف شود تا خسارات وارد شده به دریاچه ارومیه جبران شود؟

وی با اشاره به کنوانسیون رامسر ادامه داد: تنها 860 میلیون هکتار وسعت تالابی است که در سایت رامسر به ثبت رسیده و روند نابودی آن بسیار نگران کننده است، البته تنها ایران نیست که درگیر این شرایط بد تالابی شده و تمام دنیا گرفتار آن هستند؛ اما این انتظار وجود دارد که در ایران به عنوان کشوری که کنوانسیون بین المللی حفاظت از تالاب‌ها در چهل سال پبش در آن به ثبت رسیده بهتر باشد.

کیخا اضافه کرد: برای اولین بار اندیشه حفاظت از تالاب‌ها در ایران و در شهر رامسر شکل گرفت، 44 سال پیش 18 کشور در رامسر گردهم آمدند و کنوانسیون رامسر که هدفش حفاظت از تالاب ها و گونه های تالابی است را شکل دادند و اکنون 188 کشور عضو آن هستند، به همین دلیل انتظار می رفت تالاب های ایران که بنیانگذار این کنوانسیون بود در شرایط بهتری باشد اما ظاهرا موفق نبودیم و در حال حاضر دریاچه ارومیه، هامون، پریشان، بختگان، گاوخونی و تعدادی زیادی دیگر از تالاب ها وضعیت خوبی ندارند.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه سیاست‌ها، برنامه ها و پروژه هایی که تاکنون انجام شده است نتیجه مطلوبی نداشته است، گفت: البته یک سری اقدامات انجام شده که اقدامات مفیدی هم بوده اما در مجموع جوابگوی شرایط تالاب های کشور نبوده است.

کیخا با بیان اینکه بر اساس اعلام دبیرکل کنوانسیون رامسر سالانه به طور متوسط یک درصد از وسعت تالاب های دنیا کم می‌شود، تصریح کرد: این روند بسیار نگران کننده است و قطعا اگر ادامه یابد در آینده ای نه چندان دور فقط نامی از تالاب ها باقی خواهد ماند.

وی رویکردهای توسعه برای حفاظت از تالاب ها و رودخانه ها را نامناسب ارزیابی کرد و گفت: اگر قرار است بهبودی در وضعیت تالاب های کشور ایجاد شود باید در سیاست ها و قوانین موجود در این زمینه تغییرات اساسی انجام شود، چند سالی است شرایط آب و هوایی تغییر کرده و متاسفانه خود را با این تغییر تطبیق نداده ایم که به نظرم دلیل آن این است که هنوز این تغییر را باور نکرده ایم.

به گفته معاون سازمان حفاظت محیط زیست، در سال 2009 اجلاسی محیط زیستی در ترکیه برگزار شد که حاضران تاکید بر پذیرش تغییرات آب و هوایی و تطبیق خود با این شرایط را داشتند اما به نظر می رسد این تغییر در کشور ما هنوز پذیرفته نشده است.

کیخا در ادامه سخنانش به وضعیت منابع آب‌های زیر زمینی اشاره کرد و افزود: این وضعیت در شرایط مناسبی نیست و در30 سال گذشته حدود 60 میلیون متر مکعب مازاد برداشت از منابع زیر زمینی انجام شده و البته اکنون برخی رقم 150 میلیارد متر مکعب را اعلام می کنند، متاسفانه به این منابع مانند معادن نگاه می شود که باید از آن بهره برداری شود.

وی با بیان اینکه آبهای زیر زمینی ذخایر احتیاطی ملل محسوب می شوند، گفت:‌این منابع و برای شرایط بحرانی در نظر گرفته شده اند و برداشت از آنها نباید بیشتر از 20 درصد باشد، اگر به 40 درصد برسد شرایط بحرانی است در حالی که در کشور ما تا 70 درصد نیز برداشت شده است.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: با توجه به اهمیت حفاظت از تالاب ها نمی توانیم در بالادست تالاب ها اراضی دیم را به آبی و زمین های زارعی را به باغ تبدیل کنیم و یا سدسازی ها همچنان ادامه داشته باشد، تمام این موارد نیاز به مدیریت و برنامه ریزی دارد.

وی با بیان اینکه در مورد انتقال آب بین حوضه ای نیز باید با دقت عمل کنیم و تا جایی که امکان دارد تغییرات اندک باشد، گفت: مگر در صورتی که برای تامین آب شرب باشد، بسیاری از شهرها در مکان هایی ایجاد شده اند که منابع آبی کافی ندارند از این رو خطوط لوله انتقال آب زیادی برای این شهرها کشیده می شود.

کیخا در ادامه از اعتبارات کم بخش محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست انتقاد کرد و گفت: مسوولیت حفاظت بیش از 17 میلیون هکتار از اراضی و اکوسیستم های ارزشمند زیست محیطی با بخش محیط زیست طبیعی سازمان است در حالی که برای حفاظت از این میزان، سال گذشته تنها 31 میلیارد تومان اعتبار تخصیص داده شد که این رقم بسیار ناچیز است، شما ببینید ارزش زیستی تالاب انزلی به تنهایی بیش از سدهایی است که وجود دارد بنابراین انتظار می رود حداقل به اندازه اعتبار یک سد برای این بخش بودجه در نظر گرفته شود. البته هریک از گونه های جانوری و گیاهی ما نیز به مراتب بیش از این رقم ارزش دارد.

معاون سازمان حفاطت محیط زیست با تاکید بر اینکه باید بودجه‌ای بیش از اینها به این بخش تعلق بگیرد، گفت: بحث ما این نیست که بودجه 31 میلیاردی بشود 35 میلیارد، 300 میلیرد تومان عددی است که باید به ما بدهند.

وی با بیان اینکه ارزش سایر تالاب های کشور نیز کمتر از این نیست، گفت: در دو سال گذشته اقدامات خوبی در زمینه تالاب ها انجام شده است و برنامه عملی در قالب طرح حفاظت از تالاب های ایران با همکاری سازمان ملل در حال انجام است و بر این اساس اقدامات خوبی در زمینه تالاب ها از جمله هامون انجام شده است، بطوری که با برداشته شدن بخشی از دایک مرزی و لایروبی نهرهای منتهی به هامون اکنون بخش هایی از تالاب آبگیری شده و زندگی به مردم این بخش بازگشته است.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: در ارومیه نیز کارهای خوبی انجام و موجب شد تا روند فزاینده تخریب این دریاچه متوقف شود، در تالاب هورالعظیم نیز اتفاقات خوبی رخ داده است و بعد از مدت‌ها وزارت نفت پذیرفت که باید آبراهه ها را باز کند تا آب وارد تالاب شود و این روند همچنان ادامه دارد.

کیخا با بیان اینکه نهضت حفاظت از تالاب ها آغاز شده است، گفت: البته این نهضت نیاز به شتاب بیشتری دارد، سازمان حفاظت محیط زیست به تنهایی قادر به حفاظت از آنها نیست و بزرگترین کاری که می تواند بکند این است که به نمایندگی از مردم مطالبه گر احیای تالاب ها از مسوولان باشد که به نظر من در این زمینه خوب عمل کرده است.

وی با بیان اینکه توجه دولت و مردم احساس نیاز به حفاظت از محیط زیست در کشور را ایجاد کرد، گفت: بر اساس قانون اساسی سازمان حفاظت محیط زیست مرجع تشخیص تخریب و آلودگی غیر قابل جبران در محیط زیست است اما در عمل شناخته شده نیست و بسیاری از سازمان ها و نهادها، اقداماتی بر خلاف نظر سازمان محیط زیست انجام می دهند در حالی که باید به قانون احترام گذاشته و به آن عمل کرد.

کیخا با تاکید بر اینکه قوانین مربوط به حفاظت از محیط زیست و تالاب ها باید اصلاح شود افزود: طرح حفاظت از تالاب های کشور در قالب لایحه ای به مجلس ارایه شده و یا به زودی ارایه می شود که امیدواریم نمایندگان مجلس شورای اسلامی با توجه به تاکیداتی که مقام معظم رهبری در باب حفاظت از محیط زیست و اهمیت آن مطرح کرده اند آن را تصویب کنند. ما برای حفاظت از هر تالاب نیاز به برنامه عمل داریم که در حال تهیه است، داشتن این برنامه مانع تغییر کاربری اراضی تالابی بدون ضابطه می شود.

وی با اشاره به کنوانسیون رامسر ادامه داد: وقتی در کنار 2188 تالاب جهان نام رامسر وجود دارد، حتما ارزش این را دار که ما به آن بپرداریم و رقم چهار یا پنج میلیارد رقمی نیست هک برایش در نظر گرفته شود، ضمن اینکه رامسر می‌تواند به عنوان یک آلترناتیوی برای دبیرخانه کنوانسیون در ‍ژنو باشد.

به گزارش ایسنا، محمد اصغر فاضل، رییس دانشگاه محیط زیست و دبیر دومین همایش مدیریت و مهندسی تالاب‌ها که صبح امروز در سالن همایش‌های حفاظت محیط زیست در پارک پردیسان برگزار شد، هدف از برگزاری این همایش را مدیریت، پایش و حفاظت از تالابهای کشور دانست و گفت: تالابها و تنوع زیستی، ارزش و عملکرد تالابها، کیفیت آب و آلودگی تالابها و مدیریت تالابها از محورهای برگزاری این همایش‌ هستند.

وی افزود: بعد از اعلام فراخوان برای همایش، 138 مقاله به دبیرخانه ارسال شد که بعد از داوری 81 مقاله برای ارائه در همایش انتخاب شدند، از این تعداد 16 مقاله به صورت سخنرانی و 65 مقاله به صورت پوستر در طول دو روز برگزاری این همایش ارائه خواهد شد.

انتهای پیام

کد N858049