مقاله رابرت فیسک درباره تجهیزات داعش؛

"با کمک آمریکا، داعش به مدرن‌ترین سلاح‌های لجستیکی مجهز شده است"

سیاسی

حضور داعش در منطقه در حالی وارد سال پنجم خود شده که همزمان با ارسال سلاح سیل ورود تروریست‌ها به منطقه ادامه دارد و در این مدت گروه‌های تروریستی موفق شدند با کمک سازمان اطلاعات آمریکا انبار بزرگی از سلاح جمع‌آوری کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رابرت فیسک، نویسنده و روزنامه نگار انگلیسی مشهور در مقاله‌ای در روزنامه "ایندیپندنت" در این خصوص نوشت: با وجود پیشرو‌ی‌ گروه‌های افراطی چون داعش و جبهه النصره در سوریه، و برخورداری این گروه‌ها از سلاح‌های لجستیکی و بسیاری از تجهیزات ارتباطی ساخت آمریکا، باز می‌بینیم که ارتش سوریه سقوط نکرده ‌است.

فیسک ادامه داد: در این میان نکته جالب توجه این است که موشک‌اندازها، مسلسل‌های سنگین، سامانه‌های ضد زرهی و نیز مهمات لجستیک نظامی که بسیار پیشرفته‌اند و در اختیار تروریست‌ها قرار دارند، همگی ساخت کشور آمریکا هستند.

این نویسنده عنوان داشت: در اختیار داشتن دستگاه‌های پارازیت، استراق سمع، تماس و دید در شب، در کنار سایر تجهیزاتی که در رصد و بررسی دقیق تحرکات به وسیله ماهواره‌ها به تروریست‌ها کمک می‌کند، سوالات زیادی را در ذهن ایجاد می‌کند و قطعا تروریست‌ها تمامی این تجهیزات را در میادین نبرد به غنیمت نبرده‌اند.

وی تاکید کرد: در حقیقت در اختیار داشتن این تجهیزات پیشرفته لجستیک و توان تروریست‌ها برای استفاده حرفه‌ای از این تجهیزات نشان می‌دهد که آمریکا به صورتی غیر علنی و از طریق مرکز اطلاعات خود، این کمک‌ها را به داعش رسانده و حتی شیوه استفاده از آنها را نیز آموزش داده است و این درحقیقت تکرار سناریوی طالبان در افغانستان است.

مرکز اطلاعات آمریکا در افغانستان نیز ضمن ارائه موشک‌های ضد جنگنده‌های روسی به طالبان، نحوه استفاده از آنها را نیز آموزش داد به طوری که این تروریست‌ها بعدها ارتشی تحت عنوان "جنبش طالبان" به راه انداختند که با حجم بالایی از مهمات و اسلحه، توان شرکت در هر نوع جنگی را داشت.

وی در پایان نوشت: اکنون نیز آمریکا در عراق و سوریه همین خدمات را به گروه تروریستی داعش ارائه می‌دهد و در حقیقت به برکت کمک‌های دستگاه اطلاعاتی آمریکا داعش از پیشرفته ترین سلاح‌های لجستیکی برخوردار است.

انتهای پیام

کد N857906