«گنجینه» رونمایی شد

سیاسی

طی مراسمی از نرم‌افزار «گنجینه» شامل کتاب‌های قرآن‌ کریم، نهج‌البلاغه، صحیفه سجادیه و مفاتیح‌الجنان رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار کتاب ایسنا، در مراسمی که امروز دوشنبه 25 خردادماه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین امیر ابراهیم‌زاده مدیر امور فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها برگزار شد، از نرم‌افزار «گنجینه» رونمایی شد.

او در ابتدای سخنانش با اشاره به همزمانی رونمایی از این نرم‌افزار با ماه مبارک رمضان که ماه نزول قرآن است، درباره لزوم استفاده و بهره‌گیری از فرصت‌ها برای نشر معارف دینی از جمله بهره‌مندی از قرآن کریم، گفت: با توجه به اینکه امروز در عصر اینترنت هستیم و فضای مجازی توسعه وسیعی در تمام دنیا داشته است می‌توانیم بگوییم امروز دیگر ابزار تبلیغ متفاوت از 20 سال قبل شده است. اگر زمانی مفاهیم دینی از طریق منبرها و تریبون‌هایی مثل مساجد به مردم عرضه می‌شد، امروز باید در کنار آن‌ها از فرصت فضای مجازی نیز که حجم وسیعی دارد استفاده کنیم.

مدیر امور فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به جذابیت‌های فضای مجازی برای جوانان اظهار کرد: در حال حاضر استفاده از فضای مجازی با استفاده از رایانه‌ها و گوشی‌های تلفن همراه جذابیت‌های زیادی برای جوانان دارد و در واقع حرف اول را در دنیا می‌زند. با توجه به اینکه ما در نظامی زندگی می‌کنیم که داعیه دفاع از ارزش‌ها را داریم که می‌خواهیم به واسطه آن ارزش‌ها اسلام را به دنیا صادر کنیم برای ما ضرورت دارد که وارد فضای مجازی شویم.

ابراهیم‌زاده با بیان اینکه یکی از رسالت‌های نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها کار دینی، فرهنگی و علمی در دانشگاه‌هاست که در حال حاضر چهار میلیون و 500 هزار نفر دانشجو دارند گفت: جامعه هدف ما در حوزه تولید محتوا از جمله طراحی و به کارگیری نرم‌افزار «گنجینه» این افراد هستند اما این نرم‌افزار برای عموم هم قابل استفاده است.

او با اشاره به اینکه در حال حاضر شبکه‌های رسانه‌ای و فضاهای مجازی در دنیا در اختیار صهیونیست‌ها هستند که مدام در حال زیر سوال بردن باورهای دینی ما هستند، افزود: ضروری به نظر می‌رسد که نهادهای فرهنگی قدم جلو بگذارند و نرم‌افزارهای فرهنگی تولید کنند.

ابراهیم‌زاده سپس با بیان اینکه متأسفانه در حال حاضر از قرآن و مفاهیم دینی فاصله گرفته‌ایم به نرم‌افزار «گنجینه» اشاره کرد و گفت: این نرم‌افزار برگرفته از مجموعه کتاب‌های قرآن کریم، مفاتیح‌الجنان، صحیفه سجادیه و گزیده‌ای از نهج‌البلاغه است که پیش از این به صورت کتاب به چاپ رسیده است، اما این نرم‌افزار نیز طراحی شده تا برای عموم مسلمانان در فضای مجازی قابل استفاده باشد.

او افزود: این نرم‌افزار به چهار زبان انگلیسی، عربی، اسپانیولی و فارسی است و قابلیت تلاوت قرآن از 9 قاری معتبر داخلی و خارجی را دارد.

در ادامه مراسم، فرشید رسول‌زاده مدیر پروژه نرم‌افزار «گنجینه» در توضیحی گفت: کاربرپسندی، سادگی و قابل دسترس بودن در طراحی این نرم‌افزار اولویت‌های ما بوده است.

همچنین امیر زارعی مدیر موسسه پشتیبان نشر معارف در توضیحی گفت: رسالت موسسه پشتیبان نشر معارف ترویج کتاب‌خوانی و ارائه محتوا به مخاطب است. با توجه به اینکه پیش از این قرآن کریم، مفاتیح‌الجنان، صحیفه سجادیه و بخش‌هایی از نهج‌البلاغه به صورت کتاب از سوی نشر معارف منتشر شده بود و با توجه به ضرورت حضور در فضای مجازی نیاز بود تا نرم‌افزارهای این آثار طراحی شوند.

او درباره ویژگی‌های این نرم‌افزار هم گفت: تا به حال هیچ نرم‌افزار دیگری این چهار کتاب را در کنار همدیگر طراحی و در فضای مجازی عرضه نکرده است. در فضای بین‌الملل در حوزه کتاب‌های دینی از سوی کشورهای عربی آثاری ارائه شده است اما با این حال در حوزه نرم‌افزاری منابع شیعی بسیار کم هستند و بر همین مبنا این نرم‌افزار طراحی شده است که علاوه بر کاربران ایرانی دیگر افراد غیرایرانی خارج از کشور بتوانند به راحتی در فضای مجازی به این رفرنس‌های اصیل دینی دسترسی پیدا کنند.

زارعی گفت: این نرم‌افزار قابلیت ارتقا و افزایش تعداد کتاب‌ها از جمله توضیح‌المسائل و تفاسیر، شرح کتاب‌ها و ترجمه‌های مختلف آن‌ها را دارد.

این نرم‌افزار از سوی نشر معارف طراحی شده و به زودی در پلتفرم‌های IOS و اندروید قابل نصب است.

انتهای پیام

کد N857893