به بهانه حمایت از دروزی‌های سوریه؛

رژیم صهیونیستی در پی ایجاد منطقه امن در جولان است

رژيم صهيونيستي

در حالی که روزنامه عبری زبان هاآرتص اعلام کرده که اسرائیل رسماً از آمریکا خواسته تا از دروزی‌های سوریه حمایت به عمل آورد، پایگاه واللا اعلام کرد که اسرائیل در حال بررسی امکان تشکیل منطقه امن در مرز با سوریه برای حمایت از دروزی‌هاست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه عبری زبان هاآرتص فاش کرد که درخواست رسمی اسرائیل به مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا ارائه شده که اخیراً به سرزمین‌های اشغالی سفر کرده است.

هاآرتص مدعی است که اسرائیل به دلیل نگرانی از کشتار دروزی‌ها به دست داعش و دیگر تروریست‌ها چنین درخواستی را از آمریکا کرده است.

هاآرتص همچنین هفته پیش ادعا کرده بود که رهبران دروزی در سرزمین‌های اشغالی از رهبران سیاسی اسرائیل خواسته‌اند تا در پی حملات اخیر به روستای «الخضر» در نزدیکی جولان سوری به مداخله بپردازند.

این درخواست همچنین پس از کشتار دروزی‌ها در حومه ادلب به دست جبهه تروریستی النصره صورت گرفته است.

به گزارش هاآرتص، به رغم آمادگی اسرائیل برای ارائه کمک بشردوستانه به ساکنان «الخضر» که در مجاورت مرز با اسرائیل قرار دارند.

در گفت‌وگوهای بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، موشه یعالون، وزیر جنگ این رژیم و رهبران دستگاه‌های امنیتی اشاره شده است که مداخله به نفع دروزی‌ها به منزله مداخله مستقیم در جنگ است و می‌تواند اسرائیل را وارد درگیری‌های آنجا کند.

مسوولان اسرائیلی نگرانی خود را نسبت به اوضاع طایفه دروزی‌ و امکان ارائه کمک‌های بشردوستانه و نظامی از طریق مرزهای مجاور با اردن را در گفت‌وگوهایشان با مارتین دمپسی مطرح کرده‌اند.

هاآرتص گزارش داد: دمپسی متعهد به اتخاذ اقدامات در این خصوص نشد اما آمریکا احتمالاً با نظر مثبتی به این درخواست توجه کند.

ایوب قرا، سیاستمدار اسرائیلی و از طایفه دروزی‌ها به هاآرتص اعلام کرده است که با نخست‌وزیر دیدار و مسائل مربوط به دروزی‌های سوریه را به او ارائه خواهد کرد.

امیر بوحبوط خبرنگار پایگاه خبری واللا که امور نظامی را پوشش می‌دهد، گفت: اسرائیل برای ایجاد منطقه ویژه‌ای در خاک سوریه در نزدیکی مرز با جولان تلاش می‌کند که امکان رساندن کمک به آوارگان دروزی را فراهم می‌آورد.

وی گفت: تماس‌ها درخصوص این مساله برقرار شده است و اسرائیل با چند کشور جهان، طرف‌هایی در سازمان ملل و صلیب سرخ برای ایجاد این منطقه تماس‌هایی را برقرار می‌کند.

یک منبع سیاسی اسرائیلی مدعی شد: دولت نتانیاهو نگران اوضاع دروزی‌ها در سوریه است ما نمی‌توانیم نسبت به احتمال کشتار دسته جمعی دروزی‌ها بی‌تفاوت باشیم.

علاوه بر این دو هفته پیش یک افسر عالی‌رتبه در ستاد ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرده بود که اسرائیل اجازه ورود دسته جمعی آوارگان دروزی به سرزمین‌های اشغالی را نمی‌دهد اما در مقابل کشتار آنها نیز ساکت نمی‌نشیند.

رئیس بخش اطلاع‌رسانی صلیب سرخ نیز اعلام کرد که وی جزئیات در خصوص این مسائل را تایید یا تکذیب نمی‌کند اما صلیب سرخ با برخی طرف‌ها در خصوص اوضاع سوریه گفت‌وگوهایی را برگزار می‌کند.

وی افزود: کمیته بین‌المللی صلیب سرخ اوضاع انسانی و نیازهای ساکنان در مناطق درگیر را در مرزها ارزیابی می‌کند.

خبرنگار پایگاه واللا به نقل از یک مسوول عالی‌رتبه در طایفه دروزی‌ها اعلام کرد که با طرف‌های امنیتی اسرائیلی درخصوص اوضاع دروزی‌ها صحبت کرده و آنها خواهان مسلح کردن دروزی‌های سوریه هستند.

این مسوول تاکید کرده است: کسی که از جا دادن به دروزی‌های سوریه در اسرائیل سخن می‌گوید مشکل را درک نمی‌کند. هیچ دروزی خاک خود را ترک نخواهد کرد. اما از سوی دیگر آنها سلاح و مهمات برای مقابله با خطرات ندارند و ما از اسرائیل و بقیه دولت‌ها می‌خواهیم تا به دروزی‌ها برای دفاع از خودشان کمک کنند.

در حال حاضر در سوریه ده‌ها هزار دروزی وجود دارند که از صدها سال پیش در مناطق سوریه زندگی می‌کنند اما پس از اعدام 40 تن از آنها توسط النصره نگرانی‌ها نسبت به اوضاع آنها بیشتر شده است.

براساس آمارهای محلی در سوریه تعداد دروزی‌های استان سویداء نیم میلیون تن هستند در حالی که حدود 18 هزار دروزی در کوه «السماق» در حومه ادلب، 20 هزار تن در کوه «الشیخ» و همین تعدادی نیز در جولان زندگی می‌کنند.

منابع دیگری نیز می‌گویند که حدود 130 هزار دروزی در سرزمین‌های اشغالی در جولان ساکن هستند.

دروزی‌ها طائفه‌ای پراکنده در سوریه، لبنان و فلسطین و سرزمین‌های اشغالی هستند و گفته می‌شود بیش از 15 هزار تن از آنها در ارتش رژیم صهیونیستی به خدمت مشغول هستند.

انتهای پیام

کد N857831