از سال 2001 میلادی 150 هزار تن در افغانستان و پاکستان کشته شده‌اند

موسسه واتسون دانشگاه براون در گزارشی نوشت، جنگ علیه ترور که 14 سال پیش در افغانستان آغاز و به پاکستان نیز کشیده شده جان 150 هزار تن از جمله غیرنظامیان، شبه‌نظامیان و آمریکایی‌ها را گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، موسسه واتسون دانشگاه براون در این گزارش گفت: این جنگ از سال 2001 تا آوریل 2014 میلادی 149 هزار تلفات در افغانستان و پاکستان داشته است. در بین این تلفات پرسنل نظامی آمریکا، نیروهای ائتلاف غیرآمریکایی، مقاطعه‌کاران، تروریست‌های طالبان و القاعده، دیگر شبه‌نظامیان مخالف و همچنین 47 هزار غیرنظامی از هر دو کشور وجود دارند. از این 47 هزار غیرنظامی که کشته شدند، 26 هزار و 270 تن افغان و 21 هزار و 500 تن پاکستانی هستند.

این گزارش اشاره می‌کند: تمامی این غیرنظامیان کشته شده نتیجه مستقیم مبارزات نیستند.

دیده‌بان حقوق بشر در مارس سال 2002 میلادی گزارش داد، به دنبال انفجار یکی از بمب‌های خوشه‌ای آمریکا پنج پسر که برای پیک‌نیک به تخت سفر در افغانستان رفته بودند، کشته و زخمی شدند. در این رویداد رامین 15 ساله در جا کشته شد، سراج 12 ساله هر دو پایش را از دست داد، اسماعیل 16 ساله از ناحیه قفسه سینه، فرهاد 18 ساله از ناحیه پا و وحید پنج ساله از ناحیه سر و قفسه سینه زخمی شدند. بازماندگان این انفجار نیازمند مراقبت‌های پزشکی فوری، طولانی‌مدت و عضو مصنوعی هستند.

از 149 هزار تنی که به طور کلی در این سال‌ها کشته شده‌اند 92 هزار تن در افغانستان و 57 هزار تن در پاکستان بوده‌اند.

این در حالی است که کشتارها هنوز تمام نشده‌اند. براساس گزارش روزنامه واشنگتن پست، اوایل ماه جاری میلادی افراد مسلح 9 افغان را که برای سازمان بشردوستانه جمهوری چک موسوم به «مردم نیازمند» کار می‌کردند، کشتند. این سازمان پس از این رویداد اعلام کرد که فعالیتش را در افغاستان به حالت تعلیق درآورده است.

انتهای پیام

کد N857758