اپوزیسیون هند استعفای وزیر خارجه را می‌خواهند

همزمان با درخواست اپوزیسیون هند برای استعفای وزیر امور خارجه کشورشان، وی از تصمیمش برای کمک به رئیس سابق کریکت هند که گرفتار فساد شده، حمایت کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، سوشما سواراج، وزیر امور خارجه هند گفت: من به خاطر دلایل انسان‌دوستانه از درخواست "لالیت مودی"، رئیس سابق کریکت درخصوص تایید دعوت‌نامه‌هایی که در ژوئیه سال گذشته میلادی از سوی دولت انگلیس برایش آمده بود، حمایت کردم تا او بتواند همسرش را که باید به خاطر بیماری سرطان در پرتغال عمل جراحی می‌شد، همراهی کند.

پس از آنکه لالیت مودی در لیگ دست اول چند میلیون دلاری هند گرفتار اتهامات فساد و دست بردن در اوراق حسابداری شد، مقامات هند در سال 2010 میلادی پاسپورت هندی وی را در حالی که در انگلیس بود، باطل کردند.

سواراج گفت: من به جیمز بیوان، کمیسیونر عالی انگلیس در هند و همچنین کیت واز، یکی از نمایندگان پارلمان انگلیس از حزب کارگر گفتم که اعطای این مدارک به مودی به روابط دو جانبه لندن و دهلی‌نو خدشه‌ای وارد نمی‌کند.

وی افزود: من حقیقتاً باور دارم که در چنین شرایطی اعطای مدارک سفر فوری به یک شهروند هندی نمی‌تواند و نباید روابط میان دو کشور را مخدوش کند.

مودی در سال 2010 میلادی توسط «هیات کنترل کریکت در هند» از ریاست لیگ دست اول هند برکنار شده و سپس تا آخر عمر از انتصاب در هرگونه سمت‌های ورزشی منع شد.

لالیت مودی در سال 2008 میلادی تورنومنت "بیست 20" لیگ دست اول هند را بنا نهاد اما خیلی زود گرفتار اتهامات فساد، پولشویی، فرار مالیاتی و همچنین دست داشتن در توافقات محرمانه برای مخفی نگه داشتن صاحبان واقعی تیم‌ها شد.

لالیت مودی که در حال حاضر در لندن زندگی می‌کند مرتباً تمامی اتهامات وارد شده علیه خود را رد کرده و اوت سال گذشته میلادی یکی از دادگاه‌های هند دستور داد که پاسپورت وی باید مجدداً اعطا شود. اما بعید است که وی به هند بازگردد چراکه در آنجا با اتهاماتی مواجه خواهد شد.

براساس گزارش روزنامه «ساندی تایمز»، کیت واز از اسم سواراج برای تحت فشار گذاشتن مقامات ارشد مهاجرت انگلیس برای اعطای اوراق مسافرت به انگلیس به لالیت مودی استفاده کرده است.

در همین حال حزب اپوزیسیون کنگره هند به خاطر دلایلی اخلاقی خواستار استعفای سواراج شدند.

سخنگوی اپوزیسیون به خبرنگاران گفت: این یک مساله جدی است و فکر می‌کنیم اگر اصول اخلاقی وجود داشته باشد، نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند شخصاً خواستار استعفای سواراج خواهد شد.

انتهای پیام

کد N857709