هفته آینده؛

سنای آمریکا تمدید ۱۰ ساله تحریم‌های ایران را بررسی خواهد کرد

سیاسی

برخی قانونگذاران آمریکایی قصد دارند تا با هدف کارشکنی در روند مذاکرات هسته ای، تمدید تحریم های ایران را به لایحه دفاع ملی آمریکا پیوند بزنند. این لایحه هفته آینده در مجلس سنا بررسی می شود.

به گزاش خبرگزاری مهر به نقل از المانیتور، جمعی از قانونگذاران آمریکایی قصد دارند لایحه دفاع ملی آمریکا را که قرار است هفته آینده در مجلس سنای این کشور بررسی شود به موضوع مذاکرات هسته ای ایران گره بزنند.

در این رابطه، سناتور جمهوری خواه «مارک کرک» و سناتور دموکرات «رابرت منندز» که هر دو سابقه طولانی در تلاش برای اعمال تحریم بر ایران دارند قرار است تمدید قانون تحریم ۱۰ ساله ایران را در قالب اصلاحیه ای به لایحه دفاع ملی آمریکا اضافه کنند.

منندز در ادامه تلاش خود برای طرح این اصلاحیه مدعی شد: عدم توافق بهتر از حصول توافق بد است و نگرانی من هم از بابت این است که ما به سمت یک توافق بد پیش می رویم.

قانون تحریم ۱۰ ساله ایران در سال ۲۰۱۶ به پایان می رسد و تمدید موفقیت آمیز آن به منزله ادامه تحریم ها تا سال ۲۰۲۶ است.

اصلاحیه دیگری که قرار است از سوی سناتور کرک ارایه شود از وزارت خزانه داری آمریکا می خواهد که گزارش نحوه استفاده ایران از منابع مالی آزاد شده بر اثر رفع تحریم ها را در اختیار کنگره قرار دهد چرا که به ادعای وی برخی از این پول ممکن است صرف تجهیز حزب الله یا تامین تسلیحات هسته ای شود.

البته یکی از اصلاحیه های مورد بحث نیز به تجهیز و تعلیم نیروهای اقلیم خودمختار کردستان عراق اختصاص داده شده است.

لازم به ذکر است که «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا تا همین جای کار نیز با لایحه دفاع ملی مشکل دارد و تهدید کرده که آن را وتو خواهد کرد چرا که از قرار جمهوری خواهان قصد دارند ۳۸ میلیارد دلار دیگر را به بودجه جنگی آمریکا (عملیات های خارج از کشور) اضافه کنند. دموکرات های آمریکا با این لایحه مخالف هستند چرا که به واسطه آن کاهش خودکار بودجه غیر دفاعی به قوت خود باقی می ماند حال آنکه سقف بودجه دفاعی پنتاگون بالا می رود. آنها به طور همزمان لغو اعمال محدودیت سقف بودجه غیر دفاعی را نیز خواستار هستند.