"وانو" نیروگاه اتمی بوشهر را ارزیابی می‌کند

نيروگاه بوشهر

انجمن جهانی بهره‌برداران هسته‌ای (wano) از 11 خردادماه جاری ارزیابی همتایی از نیروگاه اتمی بوشهر را آغاز نموده است و تا 28 خرداد ماه ادامه می یابد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در این فرآیند که در چارچوب همکاری‌های شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی ایران و وانو انجام می شود، 25 تن از کارشناسان انجمن، عملکرد نیروگاه را در 12 حوزه و در مقایسه با عالی ترین استانداردهای صنعت هسته‌ای در جهان و معیارهای مندرج در مدارک وانو مورد بررسی قرار داده و توصیه های خود را برای بهبود عملکرد این نیروگاه ارائه خواهند نمود.

این دومین ارزیابی همتایی انجمن مذکور از نیروگاه اتمی بوشهر است. اولین ارزیابی در سال 1390 برگزار شد و جلسه پیگیری آن نیز در آبان‌ماه 1392 به انجام رسید.

ارزیابی همتایی یکی از مهمترین خدمات ارائه شده از سوی انجمن جهانی بهره‌برداران هسته‌ای می‌باشد که بنا به دعوت نیروگاه‌های عضو ارائه می‌گردد.

ارزیابی‌ همتایی فرصتی است که به اعضا کمک می‌کند تا عملکرد خود را با استانداردهای عالی در حوزه‌های مربوطه از طریق بررسی‌های دقیق و عینی توسط یک تیم مستقل مقایسه نموده و با دیدگاه های بین‌المللی در مورد بهره‌برداری ایمن از نیروگاه اتمی آشنا شوند. کلیه نیروگاه های اتمی در حال بهره برداری جهان می توانند با هماهنگی، هر چهار سال یکبار نسبت به اجرای ارزیابی همتایی در نیروگاه خود اقدام نمایند.

انجمن جهانی بهره‌برداران هسته ای (wano) نهادی غیردولتی است که پس از حادثه چرنوبیل و با هدف تبادل تجارب بین نیروگاه‌های اتمی عضو و ارتقاء سطح ایمنی و عملکردی آنها تشکیل شده و تمامی نیروگاه های اتمی در حال بهره ‌رداری در 31 کشور جهان عضو آن می باشند. این انجمن دارای یک دفتر مرکزی در لندن و چهار مرکز منطقه ای در پاریس، آتلانتا، توکیو و مسکو می باشد. شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی ایران نیز یکی از اعضاء انجمن مذکور در مرکز منطقه‌ای مسکو است و از خدمات آن استفاده می‌کند.

انتهای پیام

کد N857552