شمخانی در مصاحبه با شبکه المنار:

ایران با اشراف امنیتی توطئه های تروریسم تکفیری را خنثی می کند

سیاسی

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: با اتکا به اشراف امنیتی و اطلاعاتی در فراسوی مرزها به صورت مستمرنسبت به خنثی سازی توطئه ها و برنامه های تروریسم تکفیری اقدامات پیشگیرانه صورت می گیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی المنار به تشریح دیدگاه های جمهوری اسلامی ایران در خصوص تحولات سیاسی، منطقه ای و امنیتی پرداخت.

شمخانی گفت: علی رغم شکل گیری شرایط ویژه امنیتی در حوزه­ پیرامونی جمهوری اسلامی ایران، کشورمان به اعتراف همگان دارای مقتدرترین، مستقل­ ترین و با ثبات­ ترین وضعیت سیاسی و امنیتی درمیان کشورهای منطقه­ است.

وی در پاسخ به تاثیر حضور گروه های تکفیری از جمله داعش در کشورهای همسایه ایران افزود: گروه های تکفیری پروژه ایجاد شده از سوی غرب، رژیم صهیونیستی و کشورهای و  کشورهای استبدادی و مرتجع منطقه است که ماموریت آن جلوگیری از تمرکز جهان اسلام بر موضوع مقاومت و فلسطین است.

علی شمخانی خاطر نشان ساخت:اذعان سران رژیم صهیونیستی به اینکه  این رژیم نامشروع امروز در بهترین شرایط امنیتی به سر می برد نشان دهنده همسو بودن منافع ناشی از حضور گروه های تروریستی در منطقه با اهداف ترسیم شده صهیونیست هاست.

وی افزود؛ افکار عمومی جهان اسلام شاهد بکارگیری سرمایه های فراهم آمده برای دفاع از قلمرو اسلامی و آزادی قدس شریف در قالب محور مقاومت  به عنوان تنها سد دفاعی در برابر تکفیری هایی که منافع تمام ادیان و انسان ها را تهدید می کنند قرار دارد و این مسئله علاوه بر اثبات مجدد صحیح بودن مسیر حرکت مقاومت بیانگر برنامه ریزی اسرائیل برای خدشه وارد کردن به آن است که البته موفق نخواهند شد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی هوشیاری پیش دستانه و راهبرد هوشمندانه تفکیک اهل سنت از گروه های سلفی وتکفیری را یکی از اقدامات امنیت ساز جمهوری اسلامی ایران دانست و تاکید کرد: با اتکا به اشراف امنیتی و اطلاعاتی در فراسوی مرزها به صورت مستمرنسبت به خنثی سازی توطئه ها و برنامه های تروریسم تکفیری اقدامات پیشگیرانه صورت می گیرد.

علی شمخانی با اشاره به ماهیت داعش به عنوان جریانی فکری که وحدت و انسجام جهان اسلام را هدف گرفته است افزود:با تبیین ابعاد اسلام رحمانی می توان به مبارزه فکری وعملی با آنها شتافت.

وی با تاکید بر ضرورت اتخاذ راهبردهای ویژه برای دفع تهدیدات امنیتی این گروه درکشور عراق اظهار داشت:انسجام میان گروه های مختلف مذهبی و طائفی در عراق یکپارچه و متحد اصلی ترین عامل تضمین کننده موفقیت ارتش و نیروهای مردمی بر علیه تروریسم است.

شمخانی حضور ایران در عراق و سوریه را به درخواست رسمی دولت های این کشورها وصرفا در چارچوب ماموریت مستشاری عنوان کرد و افزود:تجارب موثر ایران در مبارزه واقعی با تروریسم و راهکارهای ارائه شده از سوی مستشاران ایرانی بیش از هر ائتلاف ادعایی توانسته است به گروه های تکفیری ضربه وارد کند.

دریابان شمخانی با اشاره به تجربه حضور گروه های تکفیری در افغانستان که موجب عقب ماندگی و قتل عام در این کشور گردید گفت: رهاورد مبارزه ادعایی آمریکا با تروریسم نیز موجب افزایش خشونت ها، ناامنی و گسترش مواد مخدر و در نهایت رشد تروریسم در افعانستان شد.

در ادامه خبرنگار شبکه المنار با طرح این سوال که چگونه می توان در مقابل آمریکا  که از یک سو به تروریست ها کمک می کند و از طرف دیگر پای میز مذاکره با ایران می نشیند هوشیار بود گفت: سیاست های متناقض و متعارض بخشی از برنامه آمریکا برای استمرار درگیری در کشورهای اسلامی است و شاهد آن نیز ناتوانی ائتلاف متشکل از 60 کشور طی 9 ماه برای مبارزه با داعش است.

وی افزود؛ امروز راهبرد متعارض امریکا در باصطلاح مبارزه با تروریسم در عراق و سوریه مورد اعتراض افکار عمومی و نخبگان این کشور قرار گرفته است، چنانکه در صورتی که تروریست ها علیه دولت حاکم در سوریه بجنگند مورد حمایت گسترده آمریکا و کشورهای هم پیمان آن قرار می گیرند و حتی آموزش می بینند اما اگر اهداف آن ها را تامین نکنند به عنوان خطر جهانی مطرح می شوند.

شمخانی گفت: همین سیاست  در موضوع مذاکرات هسته ای ایران نیز از سوی امریکا دنبال می شود. اگر کشوری دارای بمب هسته ای باشد ولی در مسیر اهداف آمریکا باشد پذیرفته می شود اما با تبلیغات دروغین برنامه صلح آمیز غنی سازی ایران برای تولید برق یک تهدید جهانی معرفی می شود.

نماینده مقام معظم رهبری سیاست پیگیری مذاکرات هسته ای از سوی جمهوری اسلامی ایران را مبتنی بر یک انتخاب و نه اجبار و با هدف حفظ توان صنعت هسته ای صلح آمیز و رفع تحریم های ظالمانه بر مبنای کمترین هزینه و از مسیر حقوقی و دیپلماسی دانست و تاکید کرد : این مسیر تنها گزینه پیش رو و فرصتی برای طرف مقابل است که مسیر همکاری را به جای تقابل دنبال کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: البته با توجه به سابقه آمریکا در دشمنی با ملت ایران و اعمال تحریم های غیرقانونی و ظالمانه این مسیر توأم با بی اعتمادی و حفظ هوشیاری کامل دنبال می شود و به هیچ وجه موضوعات غیر هسته ای از جمله مسائل نظامی کشور محل مذاکره نیست.

 شمخانی تصریح کرد: دوزاده سال همکاری کامل با آژانس بین المللی انرژی اتمی و بازرسی های فراوان برای کشورهای جهان از جمله 130 کشور عضو جنبش عدم تعهد اثبات کرد که هیچ موضوعی که بتواند فعالیت های هسته ای ایران را تهدید نشان دهد وجود ندارد. 

دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: متاسفانه آژانس در طول سال های گذشته با اتخاذ رویکردهای غیر فنی در مسیر تحقق اهداف سیاسی قدرتها عمل کرده که این رویکرد موجب تقلیل جایگاه حقوقی این سازمان به عنوان یک نهاد بین المللی شده است.

وی گفت: ایران بر مبنای ان.پی.تی از تمام حقوق خود در مقابل تکالیفی که در آن ذکر شده مانند همه کشورهای دارای صنعت هسته ای بایستی برخوردار باشد و هیچ نوع تعهدی را فراتر از رویه های متداول و اختیارات آژانس نخواهد پذیرفت.

علی شمخانی همچنین اعتراف سازمان های اطلاعاتی برخی کشورهای غربی در مورد استفاده از اطلاعات آژانس را تاییدی بر انحراف ماموریت  و سوء نیت این نهاد در اصرار بر دسترسی به اماکن غیر هسته ای توصیف کرد و افزود: هیچ گونه ادعای نگرانی به ویژه از سوی کشورهایی که خود در استفاده از سلاح های ممنوعه و هسته ای مجرم هستند پذیرفتنی و قابل اعتبار نیست.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در خصوص زمان تعیین شده برای توافق نیز گفت آنچه برای ما مهم است محتوای توافق است و زمان و ضرب الاجل را هرگز فدای توافق خوب نخواهیم کرد.

وی حفظ صنعت بومی هسته ای صلح آمیز در کشور، رفع تحریم های ظالمانه و ادامه مسیر تحقیق و توسعه را بدون محدودیت از جمله ویژگی های توافق خوب عنوان کرد.

شمخانی در بخش دیگری از گفتگوی خود به موضوع روابط فرامنطقه ای به ویژه همکاری با روسیه پرداخت و گفت: ایران مستقل و پر قدرت در منطقه و روسیه مقتدر می توانند همکاری های خود را بیش از پیش و به نفع صلح و امنیت منطقه گسترش دهند و تاکنون نیز گفتگوها و همکاری های سیاسی و امنیتی دو کشور تاثیر قابل توجهی در مهار تروریسم در سوریه داشته است.

وی همکاری در بخش انرژی، مبادلات تجاری و فناوری های دفاعی را زمینه هایی برای توسعه و پیشرفت دو کشور و ایفای نقش سازنده در مسائل منطقه ای دانست.

شمخانی در ادامه صرف درآمدهای نفتی کشورهای اسلامی برای بمباران و کشتار مردم یمن در طی بیش از 70 روز را مایه تاسف دانست و  تاکید کرد، مدعیان خدمت به مسلمانان با قساوتی عجیب وبا جلوگیری از کمک رسانی به مردم مجروح و فقیر در ماه های حرام مرتکب جنایت جنگی می شوند و سازمان های جهانی نیز نسبت به نقض حقوق بشر سکوت کرده اند.

وی مقاومت مردم یمن را تصویری زیبا و غرور افرین از اراده و پایمردی برای حق تعیین سرنوشت توصیف کرد و خاطر نشان ساخت، این ایستادگی موجب شکست دشمنان در دستیابی به اهداف اعلامی شان شده است.

وزیر اسبق دفاع  کشورمان در پاسخ به سوالی درباره سابقه روابط خوب ایران با کشورهای منطقه و اینکه عملکرد چه کشورهایی موجب ایجاد تیرگی در روابط شده است گفت؛ ما همیشه به دنبال رابطه خوب و مبتنی بر حسن همجواری  با کشورهای منطقه بوده ایم چرا که راه توسعه ی رفاه در منطقه را داشتن ارتباط مناسب با همسایگان می دانیم اما در قبال خویشتنداری ما فهرستی طولانی از اقدامات انجام شده علیه ما توسط برخی کشورها وجود دارد که مشخص می کند تامین منافع کشورهای فرامنطقه ای را بر امنیت منطقه ای و منافع مشترک ترجیح می دهند.

وی حمایت این کشورها از صدام در دوران جنگ تحمیلی و هشدار امام خمینی (ره) مبنی بر عاقبت این حمایت ها را یادآور شد و اذعان کرد: نهایتا صدام به یکی دیگر از همسایگان عراق حمله کرد و نتیجه این سیاست اشتباه را با تحمیل خسارت و تحقیر به کشورهایی که از وی حمایت کردند بازگرداند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: حمایت از برخی جریان های تروریستی بدنام و تجزیه گرا، تلاش برای ایجاد نزاع های فرقه ای و مذهبی در منطقه و پشتیبانی مالی و تسلیحاتی از تروریسم در سوریه، عراق و یمن و همچنین بی تفاوتی نسبت به جنایت های رژیم صهیونیستی ادامه این مسیر اشتباه و تکرار خطاهای محاسباتی گذشته است.

مجری شبکه در ادامه از وجود شواهدی مبنی بر همکاری امنیتی بین عربستان و رژیم صهیونیستی خبر داد و پاسخ به چرایی این موضوع را از شمخانی جویا شد.  

شمخانی در پاسخ ضمن ابراز تاسف از این مسئله، رژیم صهیونیستی را تهدید اول منطقه و دشمن مشترک تمام ملت های مسلمان توصیف و تاکید کرد، خنثی سازی طرح های توطئه آمیز و تجزیه طلبانه  این رژیم تنها با اتحاد و همبستگی ملت های مسلمان و کشورهای اسلامی امکان پذیر است.

دریابان علی شمخانی شکل گیری پدیده بیداری اسلامی را فرصتی برای بروز مطالبات ملت های مسلمان به ویژه اعتراض نسبت به ارتباط کشورهای اسلامی با رژیم صهیونیستی دانست و افزود: تلاش استکبار و رژیم صهیونیستی برای مقابله با بیداری مردم و انتخاب حکومت توسط آحاد ملت منجر به ایجاد و مدیریت پدیده تروریسم تکفیری شد که فرصت های پیشرفت جهان اسلام را از بین برده و تبدیل به خطری فراگیر شده است.

وی همچنین با رد ادعاهای تبلیغاتی و دروغین مبنی بر حضور نظامیان ایران در سوریه گفت: مقاومت پنج ساله مردم، دولت و ارتش سوریه در برابر تروریست های وارداتی نشان داد که آنها توانایی مقابله و حفظ کشور سوریه را دارند و در این مسیر نیز جمهوری اسلامی ایران در کنار ملت و دولت سوریه خواهد ماند و با همکاری سایر کشورها حل و فصل سیاسی این بحران را پیگیری می کند.

دریابان شمخانی افزود: جمهوری اسلامی ایران به دنبال توانمند سازی مردم عراق و سوریه  از هر مذهب و اقلیتی برای دفاع از امنیت و سرزمین خود است و با هر طرح تجزیه طلبانه و یا فتنه های طائفی و مذهبی که ناشی از نگاه های استعماری و استکباری است مخالف است.

در بخش دیگری از این مصاحبه دبیر شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به سوالی در مورد نقش ایران در حل موضوع انتخاب رئیس جمهور در لبنان گفت؛ جمهوری اسلامی ایران از انتخاب رئیس جمهور در لبنان بر اساس قانونی اساسی و به عنوان کشوری مستقل حمایت می کند و این موضوع بایستی به صورت داخلی و مبتنی بر راه حل های بومی به نتیجه برسد.

شمخانی با تبریک پیروزی های اخیر نیروهای مقاومت حزب الله لبنان برای صیانت از مرزها و مردم این کشور، ثبات و حفظ لبنان را مرهون فداکاری ها و ارتقاء توانمندی های مقاومت و ارتش لبنان دانست.

وی خاطر نشان ساخت پس از اعلام آمادگی ایران برای اهداء کمک های تسلیحاتی به ارتش لبنان برخی کشورهایی که از ارائه این تسلیحات به ارتش لبنان و انجام تعهداتشان خودداری می کردند،  کمک های تسلیحاتی خود به ارتش را اغاز نمودند که این نیز نوعی مساعدت غیر مستقیم جمهوری اسلامی ایران است.

مجری شبکه المنار در پایان خواستار پیام مستقیمی از سوی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به مردم لبنان از طریق این شبکه شد که در پاسخ علی شمخانی با ابراز خوشوقتی از وحدت جریانات مختلف لبنانی و حصول امنیت در این سرزمین، این موضوع را دستاوردی ارزشمند و حاصل تلاش های حزب الله و مقاومت دانست و از فداکاری های آنان تجلیل کرد.