پارلمان عربی توقف درگیری‌های سوریه در ماه رمضان را خواستار شد

پارلمان عربی در پایان ششمین جلسه عادی و پایان سومین دوره برگزاری قانون‌گذاری‌ها عصر یکشنبه در مقر دبیرخانه اتحادیه عرب نگرانی شدید خود را نسبت به اشغال اراضی عربی در فلسطین، لبنان و جولان سوریه اظهار کرد.

پارلمان عربی در پایان ششمین جلسه عادی و پایان سومین دوره برگزاری قانون‌گذاری‌ها عصر یکشنبه در مقر دبیرخانه اتحادیه عرب نگرانی شدید خود را نسبت به اشغال اراضی عربی در فلسطین، لبنان و جولان سوریه اظهار کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه خبری الفجر، پارلمان عربی در این زمینه از سازمان ملل خواست تا به تمام مسوولیت‌های خود عمل کرده و قطعنامه‌های شورای امنیت را اجرا کند.

این پارلمان از ایران نیز خواست تا با امارات به پای میز مذاکره بنشیند تا مذاکراتی در مورد وضعیت جزایر سه گانه خلیج فارس صورت بگیرد.

این نهاد همچنین هرگونه مظاهر تروریسم را به شدت محکوم کرده و خواهان تفاوت قائل شدن میان تروریسم با اقدامات ملت‌ها در دفاع از خودشان و به دست آوردن استقلال ملی شد.

پارلمان عرب همچنین نگرانی عمیق خود را نسبت به ادامه اشغالگری‌های رژیم صهیونیستی در فلسطین به ویژه ادامه حملات به مردم فلسطین در داخل کرانه باختری و به ویژه در شهر قدس و تلاش‌ها برای تغییر ساختار جغرافیای جمعیتی با هدف یهودی‌سازی آن و ادامه شهرک‌سازی‌ها و همچنین محاصره نوار غزه و مانع تراشی بر سر بازسازی نوار غزه ابراز کرد.

پارلمان عربی همچنین نگرانی شدید خود را نسبت به شکست روند صلح و اجرای قطعنامه‌های مربوط به پایان اشغالگری‌ها و تشکیل کشور مستقل فلسطین با پایتختی قدس ابراز کرد و از تمامی گروه‌های فلسطینی نیز خواست تا تلاش بیشتری برای اجرای تمام بندهای آشتی کنند.

پارلمان عربی درخصوص اوضاع یمن نیز اعلام کرد که اوضاع نظامی، امنیتی و سیاسی این کشور و شرایط انسانی دشوار مردم این کشور را با توجه و نگرانی بسیار دنبال می‌کند و خواهان اجرای قطعنامه 2216 سازمان ملل و طرح شورای همکاری خلیج فارس و نتایج گفت‌وگوی ملی یمنی‌هاست.

پارلمان عربی درخصوص لیبی نیز حمایت خود را از پارلمان طبرق و دولت عبدالله الثنی، نخست‌وزیر لیبی و مذاکرات میان طرف‌های درگیر در این کشور اعلام و تاکید کرد در کنار ارتش ملی لیبی برای «مبارزه با تروریسم» می‌ایستند. این پارلمان از کشورهای عربی و جامعه بین‌الملل نیز خواست تا ممنوع بودن ارسال سلاح برای این ارتش را لغو کنند.

پارلمان عربی هم‌چنین بر لزوم حل و فصل بحران سوریه و حضور گروه‌های مختلف در پای میز مذاکره و اهمیت تلاش برای رسیدن به راه‌حل توافقی که تمامیت سوریه را در چارچوب بیانیه ژنو حفظ کند، تاکید کرد. پارلمان عربی هم‌چنین از گروه‌های درگیر خواست تا با فرا رسیدن ماه رمضان تمام درگیری‌های نظامی را متوقف کنند.

این نهاد همچنین از پیروزی‌های اخیر نیروهای عراقی در نبرد با داعش استقبال کرد و بر ایستادگی در کنار دولت و مردم عراق و مقابله با این تروریسم کورکورانه تاکید کرد.

انتهای پیام

کد N857502